İngiltere bir sağlık skandalı ile çalkalanıyor! Koronavirüs test sonuçları silindi

İngiltere bir sağlık kriziyle karşı karşıya kaldı. Koronavirüs salgınından en çok etkilenen Avrupa ülkelerinden biri olan İngiltere'de Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan PHE’nin son dönemde yapılan bazı koronavirüs testlerini yanlışlıkla sildiği ve listeye eklemediği ortaya çıktı.

Yayınlanma Tarihi: 06.10.2020 14:16
Değiştirme Tarihi: 06.10.2020 14:16
İngiltere bir sağlık skandalı ile çalkalanıyor! Koronavirüs test sonuçları silindi

İngiltere Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan PHE’nin son dönemde yapılan bazı corona virüsü testlerini yanlışlıkla sildiği ve listeye eklemediği ortaya çıktı. İngiliz basınından elde edilen son dakika haberine göre yetkililer Excel’deki 1 milyon sıra sınırı yüzünden 15.841 pozitif test sonucunun günlük resmi verilere yansımadığını duyurdu.

Bu hata yüzünden ülke genelinde potansiyel olarak 50 binden fazla insanın corona virüsüne bulaşma ihtimali bulunurken, Covid-19 testi pozitif çıkanların da bu sebeple kendilerini tecrit altına almadığı belirlendi.

Kamu ve özel laboratuvarlardan elde edilen test sonuçlarını tasnifleyen ve günlük verileri yayınlayan PHE, hatanın hem yazılım hem de insan kaynaklı olduğunu duyurdu.

İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Guardian, bir laboratuvarın PHE’ye CSV belgesi olarak günlük test sonuçlarını gönderdiğini belirtirken, yapılan yeni testlerin de ana veritabanına eklendiğini yazdı. Fakat Microsoft Excel’de dosyaların sadece 1.048.576 satır alanı olması sebebiyle yeni testlerin sonuçlarının ekranda görüntülenemediği ortaya çıktı.

İngiltere’de resmi verilere göre şu an 515.571 insanda corona virüsü tespit edilirken 42.369 insan da corona virüsüne bağlı sebeplerle yaşamını yitirdi.