İngiltere, 12 Nisan'dan itibaren sürü bağışıklığına girecek!

İngiltere önümüzdeki pazartesi günü yani 12 Nisan'dan itibaren sürü bağışıklığına girecek. İşte detaylar...

Yayınlanma Tarihi: 08.04.2021 14:02
Değiştirme Tarihi: 08.04.2021 14:02
İngiltere, 12 Nisan'dan itibaren sürü bağışıklığına girecek!

İngiltere, ülkede 30 yaş altı kişilerin bundan böyle AstraZeneca aşısı yaptıramayacağını açıklamıştı. Sağlık Bakanı Matt Hancock konuyla ilgili yeni bir açıklama yaparak, 18-29 yaş aralığındaki kişilere Pfizer ya da Moderna aşılarından biri kendi seçimlerine göre yapılacak derken 'aşılardan elimizde çokça var, endişeye mahal yok.' dedi. 

Öte yandan İngiltere'den dünyayı heyecanlandıran bir açıklama daha geldi. College London Üniversitesi'nin (UCL) oluşturduğu modellemeye göre İngiltere, önümüzdeki pazartesi günü yani 12 Nisan'dan itibaren sürü bağışıklığına girecek. Üniversitenin modellemesi koronavirüse karşı bağışıklık kazanan nüfusun %73.4'e ulaşması sayesinde oluşturuldu.

UCL tarafından yayınlanan araştırmada, koronavirüse karşı aşı yoluyla veya önceden geçirdiği enfeksiyonlar sayesinde korunan kişi sayısı 12 Nisan'da yüzde 73,4'e çıkacağı bildirilirken bu rakamın ülkeyi sürü bağışıklığına kavuşturmaya yetecek oran olduğu belirtildi. Araştırma raporunda 14 Mart’tan bu yana 7,1 milyon kişiye daha aşı uygulandığı belirtilirken, aynı zamanda ülkede 24 gün içerisinde yaklaşık 100 bin yeni Kovid-19 vakası tespit edildiği bildirildi.

DOĞUŞTAN BAĞIŞIKLIK VAR MI?

Araştırmada yer alan uzmanlar her 10 kişiden birinin daha önce gerçekleşen enfeksiyonlar (koronavirüsün farklı türleri) nedeniyle doğuştan bağışıklığı olduğu belirtirken bunun dışında kalan kişilerin de t hücreleri sayesinde bağışıklık kazandığı açıklandı.

Araştırma ekibinden UCL profesörü Karl Friston, “Sürü bağışıklığı tahminleri beni şaşırttı” ifadesini kullanırken, “Bağışıklığı tetikleme açısından aşılamanın tahmini etkinliği hesaba katılırken, bu modele göre nüfusun yaklaşık yüzde 70'inin bağışık olduğu anlamına geliyor” diye konuştu.