İngiliz rehine Kobani'de

IŞİD, rehin aldığı İngiliz gazeteci John Cantlie’nin sunumuyla bir video yayınladı. Kobani’de olduğu görülen Cantile, kentin IŞİD’in eline geçmek üzere olduğunu söylüyor.

Yayınlanma Tarihi: 28.10.2014 02:17
Değiştirme Tarihi: 28.10.2014 02:17
İngiliz rehine Kobani'de

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) internet sitesinden yayınladığı 5 buçuk dakikalık videoda rehin gazeteci John Cantile, Kobani’de görülüyor.Kobani’nin geri alınmasının ABD ve koalisyon için bir zafer sembolü olacağını söyleyen Cantile, “Ancak hava ya da kara saldırılarının IŞİD’i yenmekte işe yaramayacağını hem ABD hem IŞİD biliyor” ifadesini kullanıyor.İngiliz gazeteci Catiler, görüntülerde, IŞİD’in artık sadece bir temizleme operasyonu yaptığını ifade ederek şunları söylüyor:“Kobani şu anda Türkiye’den gelen Iraklı Kürtler ve çaresizce hava saldırıları düzenleyen, havadan bıraktığı silah dolu kasalardan ikisini IŞİD’in kollarına bırakan ABD ile destekleniyor. Kobani için savaş sona yaklaşıyor. Mücahitler şu anda sadece sokak sokak, ev ev gezerek temizlik operasyonu yapıyor. Batı medyasından inandığınızın aksine bu topyekün bir savaş değil. Neredeyse bitmek üzere.”

‘Burada YPG, PKK veya Peşmerge yok’Cantile, IB Times, BBC, The Independent gibi birçok Batı medyasının IŞİD’in büyük kayıplar verdiğini ve geri çekilmeye başladığını hatta bunun Pentagon tarafından da doğrulandığını yazdığını söyledi. Cantile, bunun doğru olmadığını ve Kobani’de hiçbir gazeteciye rastlamadığını bildirdi:“Şu anda bulunduğum yerden Kobani’nin çevresindeki çatışmaları, hatta hemen arkamda Türk bayrağını görebiliyorum. Ancak şehrin içinde tek gördüğüm ise mücahitler. Burada YPG, PKK veya Peşmerge yok. Sadece çok sayıda IŞİD mücahidi ve bu mücahitler kesinlikle geri çekiliyor gibi görünmüyor.”Arka planda Suruç sınırının görüldüğü “Inside Ayn al-Islam” (Kobani’nin içerisinde) adlı videonun çekiminde profesyonel tekniklerin kullanıldığı dikkat çekiyor. 16 Eylül'de kuşatıldıIŞİD, 16 Eylül'den bu yana Suriye'nin kuzeyindeki Kobani'yi kuşatmış durumda. Kobani çevresindeki köyleri ele geçiren IŞİD, kasaba merkezini ele geçirmek için PYD'nin silahlı kanadı YPG güçleriyle savaşıyor.ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de Kobani'deki IŞİD mevzilerine yönelik hava saldırıları gerçekleştiriyor.Çatışmalar nedeniyle bölgeden kaçan yaklaşık 200 bin kişi Türkiye'ye sığındı.