İlkokul öğrencileri için önemli adım... Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk detaylı şekilde anlattı

Koronavirüs salgınının sekteye uğrattığı alanlardan biri de eğitim oldu. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanı'nın yaptığı açıklamalar ve aldığı kararlar büyük önem arz ediyor. Milyonlarca öğrenci ve veli, Bakan Ziya Selçuk'un 'eğitim ve öğretim' ile ilgili açıklamalarını dikkatle takip ediyor. Bakan Selçuk, AA muhabirine yaptığı yeni açıklamada, ilkokul 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıf düzeyindeki öğrencilere yönelik 'Öğrenmeye Hazırım' ve 1'inci sınıf öğrencileri için 'Tohum' isimli yeni kitap setleri hazırladıklarını bildirdi. Peki 'Öğrenmeye Hazırım nedir?' 'Tohum' nedir? İşte detaylar...

Yayınlanma Tarihi: 08.08.2020 12:13
Değiştirme Tarihi: 08.08.2020 12:13
İlkokul öğrencileri için önemli adım... Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk detaylı şekilde anlattı

Bakan Ziya Selçuk, öğrencilere ve velilere destek olmak için birçok alanda çalışma yürüttüklerini ve bu çalışmaları hayata geçirdiklerini belirtti.

Yaz aylarının daha efektif geçmesini isteyen Bakan Selçuk, öğrencilere EBA internet sitesi ve EBA TV Yaz Okulu aracılığıyla farklı alternatifler sunmaya devam ettiklerini söyledi.

Bakan Selçuk, ilkokul öğrencilerine destek olmak amacıyla 5 milyon 300 bin çocuğua 'Arkadaş' isimli tatil kitapları hazırladıklarını ve ulaştırdıklarını ifade etti. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ayrıca yaz tatilinin çok uzaması, çocukların öğrenme kaybında artışa yol açacağını, desteği artırarak bu kayıpları azatlmak istediklerini ifade etti. 

Selçuk, yaz tatili ne kadar uzarsa çocukların öğrenme kayıplarının o kadar artacağına işaret ederek, bu nedenle destekleri artırıp bu kayıpları azaltmak istediklerini dile getirdi.

İlkokul 1, 2, 3, 4 öğrencileri için Öğrenmeye Hazırım seti hazırladıklarını söyleyen Bakan Selçuk, bu sette 4 kitap bulunduğunu, bu kitapların her birinde Türkçe, matematik, sosyal bilgiler, fen bilgisi ve hayat bilgisi içeriklerinin yer aldığını aktardı. Bu kitapların, normal ders kitaplarından biraz daha farklı olduğunu söyleyen Bakan Selçuk, setlerde derslerin dışında geçmişten günümüze de atıfların olduğunu vurguladı.

1. sınıfları diğer öğrencilerden daha ayrı tuttuklarını söyleyen Bakan Selçuk, 1. sınıf öğrencilerine 'Tohum' kitabı hazırladıklarını belirtti. Kitap setinin içeriğine dahil bilgiler veren Bakan Selçuk, 1. sınıf öğrencilerini neden diğer sınıflardan ayrı tuttuklarına da açıklık getirdi. 

"1'inci sınıfları niye ayırdık? 1'inci sınıf okula yeni başlanılan bir sene. Çocuklarımızın öğretmenleri ile yüz yüze eğitimleri yarım kaldı. Bu nedenle EBA televizyonunda da burada 1'inci sınıflara bir ayrıcalık yaptık. 1'inci sınıflara özel 3 fasikül halinde 'Tohum' dediğimiz bir set hazırladık. Burada da çocuklarımızın, dinleme, konuşma, okuma, yazmayı içeren dört dil becerisinin temel alındığı bir yaklaşım sergiledik. Öğretmenlerimiz ve akademisyenlerimizin birlikte hazırladıkları ve beraberce oluşturdukları bir içerik. Aynı zamanda da çocuk edebiyatının seçkin yazarlarının birtakım eserlerinden alıntılar var. "

Kaynak: AA

İlgili Sayfalar: Playlist