İlkay öğretmen, tuttuğu kiralık katil tarafından öldürülmüştü: Karar belli oldu

2019 yılının mart ayında sosyal medya üzerinden tanıştığı kiralık katile kendisini öldürten İlkay Sivaslı davasında, tutuklu bulunan kiralık katil Tanju Doğan hakkında karar belli oldu. İstanbul Pendik'te 21 Nisan 2019 günü yaşanan olayda 45 yaşındaki kiralık katil Tanju Doğan 'Kasten öldürme' suçundan müebbet hapse mahkum edildi. 

Yayınlanma Tarihi: 02.12.2020 13:01
Değiştirme Tarihi: 02.12.2020 13:01
İlkay öğretmen, tuttuğu kiralık katil tarafından öldürülmüştü: Karar belli oldu

Pendik'te işlenene cinayetin karar duruşması bugün İstanbul Anadolu 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanık Tanju Doğan ve vukatı Ferdi Çiftçi ile hayatını kaybeden İlkay Sivaslı'nın kardeşi İbrahim Sivaslı ile onların avukatı Nazlıgül Aytekin Ergürtuna katıldı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Savcı tarafından verilen mütalaada çarpıcı detaylar da yer aldı. Mütalaada, Tanju Doğan ile İlkay Sivaslı'nın sosyal medyadan tanıştıkları, Sivaslı'nın Doğan'a 'Beni öldür' dediği ancak Doğan tarafından bu isteğin kabul edilmediği yer aldı. 

Daha sonra Tanju Doğan'ın duygusal olarak İlkay Sivaslı'ya bağlandığı ve ikilinin cinayet silahlarını birlikte aldığı, Sivaslı'nın daha önce de 2 kez intihar girişiminde bulunduğu belirtildi. 

İlkay Sivaslı'nın Tanju Doğan'dan yeniden kendisini öldürmesini istediğini ve olay günü Sivaslı'nın yatağa sırt üstü yattığı, sanığın da maktulün karın bölgesine bir el ateş ettiği ifade edildi.

Haber ile ilgili metin girin!.

HAYATINI HEMEN KAYBETMEDİ, YARALI HALDE HELALLEŞTİLER

Maktulün hemen ölmediği, sanık ile maktulün konuşmaya devam ettikleri ve helalleştikleri kaydedilen mütalaada, "Maktulün bayılması üzerine sanığın 112 acil hattını aradığı, adresi verdiği, evden ayrıldığı, maktulün kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği, tasarlayarak öldürme suçundan cezalandırılması için dava açılmış ise de sanığın maktulü tasarlayarak öldürmesini gerektirecek aralarında hiçbir neden bulunmadığı, maktulün yaşadığı sorunlar nedeniyle ısrarla kendisini öldürmesini istediği, sanığın maktulün talebi üzerine olayı gerçekleştirdiği, suçun kasten öldürme suçunu oluşturduğu" belirtildi.

Mütalaada, sanığın, "Kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası istemiyle cezalandırılması istendi. İlkay Sivaslı'nın kardeşi İbrahim Sivaslı'nın Avukatı Nazlıgül Aytekin Ergürtuna, mütalaaya katılmadıklarını belirterek, sanığın, "Tasarlayarak adam öldürme" cezasından cezalandırılmasını istedi. Sanığın Avukatı Ferdi Çiftçi de mütalaa doğrultusunda karar verilmesini talep etti. Karar verileceği belirtilerek son sözü sorulan sanık, "Pişmanım, yapmak istememiştim" dedi. Kısa bir aradan sonra kararını açıklayan mahkeme, Tanju Doğan'ı "Kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası ile cezalandırdı.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, İlkay Sivaslı'nın son dönemlerde psikolojik bunalıma girdiği, intihar etmeye karar verdiği, bir iki defa intihar etmeye kalkıştığı ancak başaramadığı savunuluyor.

İddianamede, İlkay Sivaslı ile Tanju Doğan'ın 24 Mart 2019 tarihinde sosyal medya üzerinden tanıştıkları, bir süre sonra kendisini öldürmesini istediği, Doğan'ın bunu önce kabul etmediği anlatılıyor. Maktulün ısrarı üzerine şüphelinin 20 Nisan 2019 tarihinde Pendik'te bir kişiden silah satın aldıkları, bir gün sonra da maktulün evinde buluştukları, yüzünü ters çevirerek karın ve göğüs arasındaki bölgeye bir el ateş ettiği, maktulün bayılması üzerine şüphelinin evden ayrıldığı kaydediliyor. Maktulün kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği belirtilen iddianamede, sanık Tanju Doğan için, "Tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor.

Kaynak: DHA