İlk oruç ne zaman tutulacak? İşte 2021 Ramazan ayı tarihi

2021 Ramazan ayı ne zaman sorusunun yanıtını merak eden vatandaşlar, yaklaşan Ramazan öncesinde ilk orucu hangi gün ve tarihte tutacaklarını sorguluyor. On bir ayın sultanı olarak gösterilen Ramazan ayı için artık geri sayım başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2021 dini takvimiyle birlikte, Ramazan ayının başlangıç ve bitiş tarihi belirlendi. Peki, ilk oruç ne zaman tutulacak? İşte 2021 Ramazan ayı tarihi.

Yayınlanma Tarihi: 25.03.2021 09:42
Değiştirme Tarihi: 25.03.2021 09:42
İlk oruç ne zaman tutulacak? İşte 2021 Ramazan ayı tarihi

İlk oruç ne zaman hangi gün tutulacak sorusunun yanıtı, birçok Müslüman vatandaş tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer almaya başladı. Ramazan ayı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı takvime göre; 2021 yılında 13 Nisan'da başlayacak ve 12 Mayıs'da son bulacak. 13 Mayıs'ta ise Ramazan Bayramı'nın birinci günü idrak  edilecek.

Ramazan ayı içinde olan ve 'Bin Aydan Daha Hayırlı' olarak ifade edilen Kadir Gecesi ise 8 Mayıs 2021'de idrak edilecek.

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ VE FAZİLETİ 

Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. Bu kıymetli zaman dilimini ibadet ve iyiliklerle değerlendiren mümin ebedi mutluluğun kapısını açar. Cehennemden kurtuluş beratını alarak zaman ve mekân cennetine doğru yol alır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmaktadır:

“Ramazan Ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar”

3 Aylar’ı uğurladığımız Ramazan ayı faziletlerle dolu bir aydır. Ramazan ayı, hayır ayı, yoksullara ve düşkünlere yardım ayı ve bütün anlarıyla Kur’an ayıdır. Ramazanın diriltici özelliği, bütün insanlığı hidayete ve mutluluğa ulaştırmak için insanlığa gönderilen Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca İslam’ın temel esaslarından biri olan oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesinden dolayıdır.