İlk oruç ne zaman tutulacak? 2019 Ramazan Bayramı ne zaman?

İlk oruç ne zaman tutulacak? 2019 Ramazan Bayramı ne zaman?
Yayınlanma Tarihi: 11.04.2019 10:12 | Değiştirme Tarihi: 11.04.2019 10:12

Ramazan ayı ne zaman başlayacak sorusunun yanıtı milyonlarca Müslüman vatandaş tarafından sorgulanmaya devam eden konular arasında yer alıyor. Dini vazifelerini yerine getirmek için Ramazan ayını bekleyen vatandaşlar, ilk orucun hangi gün tutulacağını merak ediyor. İşte detaylar.

Ramazan Bayramı ne zaman hangi gün sorusunun yanıtı araştırılmaya devam ediyor. Hem dini vazifelerini yerine getirmek hem de tatil planı yapmak isteyen vatandaşlar, Ramazan Bayramı için tarih bilgisi araştırıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2019 dini takvimiyle birlikte, Ramazan ayının başlayacağı gün ve Ramazan Bayramı tarihi belli oldu. İşte detaylar.

RAMAZAN NE ZAMAN BAŞLIYOR? 
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verilerine göre 2019 yılının ilk oruç ibadeti, 5 Mayıs Pazar gününü 6 Mayıs Pazartesi gününe bağlayan gece sahura kalkılmasıyla başlayacak. 

6 Mayıs Pazartesi günü ilk iftarlarını yapacak olan Müslümanlar, 3 Haziran Pazartesi günü ise son oruçlarını tutarak 'Onbir Ayın Sultanı'na veda edecek.

RAMAZAN BAYRAMI 4 HAZİRAN'DA BAŞLIYOR
4 Haziran Salı günü başlayacak olan Ramazan Bayramı, toplamda 3 gün sürecek. Bayramın son günü ise 6 Haziran Perşembe gününe denk gelecek.

7 Haziran Cuma günü için köprü izin kullanan çalışanlar, 9 gün izin imkanı yakalayacak.

ORUÇ NEDİR?
Oruç Arapça’da “savm” kelimesiyle ifade edilir. Savm sözlükte nefsi tutmak ve engellemek anlamındadır.

İslam dininde oruç, sabahın başlangıcı sayılan ikinci fecirden (tan yerinin ağarmasından) başlayarak güneşin batışına kadarki sürede başka bir deyişle imsaktan iftara kadar ibadet niyetiyle yemekten, içmekten ve cinsel ilişkiden nefsi uzak tutmaktır.

Oruçtan beklenen amacın gerçekleşmesi için dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Kamil anlamda oruç bütün organların iştirakiyle gerçekleşir. Şöyle ki: Oruç tutan kişi mideyi yemek içmekten koruduğu gibi, dili de yalandan, gıybetten, kötü ve boş sözden uzak tutmalı- dır. Göz harama bakmamalı, kusur aramamalıdır. Kulak gıybet, dedikodu ve boş sözler dinlememelidir. Gönül güzel şeyler düşünmelidir. Bilinmelidir ki, organları orucu iştirak etmeyi başaramayan kişi şeklen oruç tutmuşsa da, oruçtan beklenen gayeye bütünüyle ulaşamamış demektir