İlk kez yaşandı: Tayland'da ölen kişiden bir başkasına koronavirüs (Corona virüsü) bulaştı

Koronavirüs (corona virüsü) nedeniyle her gün yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Tayland'dan gelen son dakika haberi ise dünyayı şoek etti. Ülkede, virüs nedeniyle hayatını kaybeden bir insandan bir başkasına virüs bulaştığı belirtildi. İlk kez yaşanan bu olay, dünyada büyük yankı uyandırdı. İşte detaylar...

Yayınlanma Tarihi: 14.04.2020 12:20
Değiştirme Tarihi: 14.04.2020 12:20
İlk kez yaşandı: Tayland'da ölen kişiden bir başkasına koronavirüs (Corona virüsü) bulaştı

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs nedeniyle dünya genelinde enfekte olan kişi sayısı 2 milyona yaklaştı. Salgın nedeniyle küresel can kaybı ise 120 bine yaklaştı.

Tayland’dan gelen bir haber ise ölen bir kişiden bir başkasına corona virüs bulaşabildiğini ortaya çıkardı. BuzzFeed’de yer alan habere göre, korona virüs nedeniyle hayatını kaybeden bir insandan adli tıp uzmanına corona virüs bulaştı.

Tayland’da yaşanan bu olay, ölü bir insandan kaynaklanan ilk korona virüs vakası olarak kayıtlara geçti. Ebola, ölü bedenlerden bulaştığı bilinen virüslerden biriydi. COVID-19 olarak da bilinen yeni tip korona virüsün ölü bir bedende ne kadar süre aktif kaldığı ise tam olarak belirlenebilmiş değil.

Haberde görüşlerine yer verilen patoloji profesörü olan Angelique Corthals, sadece sağlık çalışanlarının değil, morg teknisyenlerinin ve cenazeler ile ilgilenen kişilerin de korunması gerektiğini belirtti.

 Uzmanlar canlı ya da ölü farketmeksizin bir korona virüs vakası ile temas eden herkesin virüsten korunmak adına koruyucu ekipman kullanması gerektiğinin altını çiziyor.