İlk cemre ne zaman düşecek? İşte 2021 yılı cemre düşme tarihleri

Halk arasında baharın gelişi olarak adlandırılan cemre düşmesi birçok vatandaş tarafından internet üzerinden araştırılmaya başladı. İlk cemrenin havaya ne zaman düşeceğini merak eden vatandaşlar, 2021 yılı cemre düşme tarihlerini sorguluyor. Peki, ilk cemre ne zaman düşecek? İşte 2021 yılı cemre düşme tarihleri.

Yayınlanma Tarihi: 19.02.2021 09:51
Değiştirme Tarihi: 19.02.2021 09:51
İlk cemre ne zaman düşecek? İşte 2021 yılı cemre düşme tarihleri

2021 yılı cemre düşme tarihleri birçok vatandaş tarafından merak edilmeye başladı. Soğuk havaların artık yerini sıcak havaya bırakması ve ilk cemrenin havaya düşmesi, halk arasında baharın gelişini simgeliyor. Peki, ilk cemre ne zaman düşecek? İşte 2021 yılı cemre düşme tarihleri

CEMRE DÜŞME TARİHLERİ

Halk takvimi ve inanışına göre, kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başlıyor. Cemrenin birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılıyor.

Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşer.

KAÇ TANE CEMRE VAR?

Birinci cemrenin 20 Şubat'ta havaya, ikinci Cemrenin 27 Şubat'ta suya , üçüncü Cemre'nin 6 Mart'ta (artık yıllarda 5 Mart) toprağa düştüğü varsayılır.

İstanbul'da son 60 yıllık dönem için yapılan bir araştırma , Cemre’lerin kıştan bahara geçilirken ortalama sıcaklık eğrilerinin yükselmeye başladığı dönemin başlangıcını belirledikleri ve bu dönemde mevsim normallerinin üzerindeki az ya da çok bir sıcaklık artışıyla çakıştıklarını ortaya koymuştur.

Cemreler arasındaki günlerdeyse, sıcaklıklarda az da olsa bir düşüş olduğu saptanmış. Aynı araştırmaya göre her üç Cemre dikkate alındığında, bir iki günlük farklarla bu tarihlerde %42 olasılıkla, iki Cemre dikkate alındığındaysa %74 olasılıkla belirgin bir ısınma gerçekleşmiş.