İlk cemre ne zaman düşecek? İşte 2021 yılı cemre düşme tarihleri

Baharın gelişini müjdeleyen ve kıştan bahara geçişin sembolü olarak kabul edilen cemre düşmesi birçok vatandaş tarafından büyük bir merakla araştırılmaya başladı. Soğuk havaların Türkiye'de etkisini göstermesiyle birlikte, ilk cemrenin havaya ne zaman düşeceği araştırılıyor. Peki, ilk cemre ne zaman düşecek? İşte 2021 yılı cemre düşme tarihleri.

Yayınlanma Tarihi: 25.01.2021 13:25
Değiştirme Tarihi: 25.01.2021 13:25
İlk cemre ne zaman düşecek? İşte 2021 yılı cemre düşme tarihleri

İlk cemre havaya ne zaman düşecek sorusunun yanıtını merak eden vatandaşlar, baharın gelişini müjdeleyen cemrelerin düşme tarihlerini araştırıyor. Kış aylarından bahara geçişi müjdelemesiyle bilinen cemre düşmesi yıl 3 kez oluyor. Peki, ilk cemre ne zaman düşecek? İşte 2021 yılı cemre düşme tarihleri.

2021 YILINDA CEMRE DÜŞME TARİHLERİ

Halk takvimi ve inanışına göre, kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başlıyor. Cemrenin birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılıyor. Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşer.

CEMRE HAKKINDA BİLGİ

"Ateş", "kor" anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. "cemre düşmesi", bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor.

"cemre düşmesi" hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.