İlk cemre ne zaman düşecek? 2021 yılı cemre düşme tarihleri

İlk cemre ne zaman düşecek sorusunun yanıtını merak eden binlerce vatandaş, internet üzerinden 2021 yılı cemre düşme tarihlerini araştırmaya başladı. Halk arasında kıştan bahara geçişin sembolü olarak kabul edilen cemre düşmesi üç şekilde gerçekleşiyor. İlk olarak havaya düşecek olan cemre tarihleri belli oldu. Peki, ilk cemre ne zaman düşecek? 2021 yılı cemre düşme tarihleri.

Yayınlanma Tarihi: 01.02.2021 10:22
Değiştirme Tarihi: 01.02.2021 10:22
İlk cemre ne zaman düşecek? 2021 yılı cemre düşme tarihleri

Herkes tarafından kıştan bahara geçişin sembolü olarak kabul edilen cemre düşmesi için tarih bilgisi araştırılıyor. Yılda 3 kez olduğu bilinen cemre düşmesi önce havaya sonra suya ve en son toprağa düşmesiyle biliniyor. Peki, ilk cemre ne zaman düşecek? 2021 yılı cemre düşme tarihleri.

2021 YILINDA CEMRE DÜŞME TARİHLERİ

Halk takvimi ve inanışına göre, kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başlıyor. Cemrenin birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılıyor. Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşer.

CEMRE HAKKINDA BİLGİ

"Ateş", "kor" anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. "cemre düşmesi", bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor.

"cemre düşmesi" hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.