İlk cemre ne zaman düşecek? 2020 cemre düşmesi tarihleri

İlk cemre ne zaman düşecek? 2020 cemre düşmesi tarihleri
Yayınlanma Tarihi: 14.01.2020 21:09 | Değiştirme Tarihi: 14.01.2020 21:09

Baharın habercisi cemre ilk olarak ne zaman, nereye düşecek merak ediliyor. Havaya, suya ve toprağa düşen cemreler arasında birer hafta bulunuyor. Peki, ilk cemre ne zaman düşecek? İşte 2020 cemre tarihleri...

Halk takvimine göre kıştan bahara geçisin sembolü olan ve ısınmayı ifade eden cemrenin ilki ne zaman düşecek vatandaşlar araştırmaya başladı. Halk arasında baharın müjdecisi olarak bilinen "Cemre"nin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Cemre, Arapça kökenli bir kelimedir. Sözcük anlamı "kor" yani ateştir. Peki, 2020 ilk cemre ne zaman düşecek? 

İLK CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?

2020'da ilk cemre 19-20 Şubat tarihlerinde havaya düşecek.

İKİNCİ CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?

İkinci cemre 26-27 Şubat'ta suya düşecek

ÜÇÜNCE CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?

Üçüncü cemre ise 5-6 Mart tarihlerinde toprağa düşecek.

Bu sayede hava, su ve toprağın ısındığına inanılarak buzların erimesi, kırlarda çiçeklerin açması olaylarının meydana geldiğine inanılır.

CEMRE NEDİR? CEMRE DÜŞME NE ANLAMA GELİR?

Arapça kökenli bir kelime olan "cemre"'nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.