İlave istihdam kredisi nedir? İlave istihdam kredisinden kimler faydalanacak?

İlave istihdam kredisi nedir sorusunun yanıtını merak eden binlerce kişi, konuyla alakalı internet üzerinden araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor. Ekonomi reform paketinin açıklamasının ardından, ilave istihdam kredisinden kimlerin faydalanabileceği ve ne olduğu merak edildi. Peki, ilave istihdam kredisi nedir? İlave istihdam kredisinden kimler faydalanacak?

Yayınlanma Tarihi: 18.03.2021 16:48
Değiştirme Tarihi: 18.03.2021 16:48
İlave istihdam kredisi nedir? İlave istihdam kredisinden kimler faydalanacak?

Ekonomi reform paketi geçtiğimiz günlerde açıklandı. Özellikle çalışma hayatına yönelik gelecek düzenlemelerle birlikte en dikkat çeken yenilik ise ilave istihdam kredisi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları ile salgın sürecinde verilen kısa çalışma ödeneği Mart ayıyla birlikte sona eriyor. Ekonomi reform paketi içerisinde yer alan ilave istihdam kredisi ise işverenlere nefes aldıracak.

İLAVE İSTİHDAM KREDİSİ NEDİR?

Mikro ve küçük ölçekli firmalardan likidite sıkıntısı çekenlere yönelik, istihdama kattıkları her bir ilave kişi için; Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletiyle, 100 bin liralık krediye erişim imkanı sağlanacak.

Mikro ve küçük ölçekli işletme denildiğinde yaklaşık 3 milyondan fazla işletmeyi kapsıyor demektir. Buna göre, ilave istihdam yaratacak olan işletmeye, KGF destekli 100 bin liralık kredi verilecek. İstihdam yaratılacak her bir kişi için bu destekten yararlanılacak. En fazla 500 bin liralık ilave istihdam finansman desteği verilecek. Bu da ilave 5 kişilik istihdam anlamına geliyor. Daha açık bir anlatımla, KOBİ iseniz, mevcut istihdamınızın üzerine 5 kişiye ilave istihdam sağlarsanız; KGF destekli, 500 bin liralık kredi imkanından yararlanabileceksiniz. Yok, 5 kişi değil de, ilave 2 kişilik istihdam sağlarsanız, 200 bin liralık destek alabileceksiniz.

İLAVE İSTİHDAM KREDİSİ ÖDEMESİ

İlave istihdam finansman kredisinin vadesi 2 yıl olacak ve ilk 6 ayı geri ödemesiz kullandırılacak. İlave 2 kişilik istihdam yarattınız ve 200 bin liralık destekten yararlandınız, ilk 6 ay hiçbir ödeme yapmayacaksınız, 6 aydan sonra taksitleri ödemeye başlayacaksınız.

Kredinin faizi ise henüz net değil. Önümüzdeki günlerde yapılacak düzenleme ile faiz oranı da netleşecek. Ancak faizi ne olursa olsun; ilave istihdam sağlayan işletme, işe aldığı her bir kişi için 12 ay boyunca ödeyeceği sosyal güvenlik ve işsizlik sigortası primleri, kredi faiz bakiyesinden düşülecek.

İlave istihdam finansman desteğinden, 17 Mayıs’ta bitecek olan nakdi ücret desteği alan işyerleri de yararlanabilecek. Şöyle ki; çalışanını ücretsiz izne çıkartan ve devletten aylık 1.431 lira nakdi ücret desteği alan işveren, çalışanı işten çıkarmayıp, tekrardan istihdama dahil ederse, KGF destekli ilave istihdam desteğinden faydalanabilecek.