İki bölgeyi birbirine bağlayacak Vauk Tüneli'nde son durum!

Bayburt-Gümüşhane kara yolundaki 1850 rakımlı Vauk Dağı'nda yapımı süren tüneldeki son durum belli oldu. 

Yayınlanma Tarihi: 27.05.2021 16:27
Değiştirme Tarihi: 27.05.2021 16:27
İki bölgeyi birbirine bağlayacak Vauk Tüneli'nde son durum!

Bayburt-Gümüşhane karayolundaki Vauk Geçidi, tünelin hizmete açılmasıyla sürücülere rahat nefes aldıracak. Sürücüler, olumsuz hava koşulları nedeniyle seyahat hızının düştüğü Vauk Dağı'nı tünelin ve çevre yolların tamamlanmasıyla daha kısa sürede aşacak.

Tünel şefi olarak görev yapan inşaat mühendisi Şahin Pınarbaşı, inşaatla ilgili son durumu anlattı. Pınarbaşı, Vauk Tüneli'nin aynı güzergahta bulunan Kop ve Zigana tünelleriyle birlikte Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz'i birbirine bağlayan önemli tünellerden biri olduğunu söyledi.

Pınarbaşı, "Koronavirüs süreci de dahil olmak üzere önlemler konusunda da gerekli hassasiyet gösterilerek 300 işçi ve büyük bir araç parkıyla 7-24 esasına göre çalışmalarımız hiç durmadan devam ediyor. İnşallah en hızlı şekilde bu tüneli 2023 yılı içerisinde insanların kullanımına açacağız." açıklamasını yaptı. 

Vauk Dağı'nın özellikle kış aylarında sürücülere zor anlar yaşattığına işaret eden Pınarbaşı, sözlerini şöyle tamamladı:

"İnsanlarımız bu yolu yıllarca hep cefa çekerek kullandılar. Özellikle kış aylarında insanlarımız bu yolu kullanırken hep bir korkuyla endişeyle kullandılar. İnşallah bu tünelin bitişiyle beraber insanların içindeki o korku ve endişenin yerini ferah ve güven alacaktır. Vatandaşlar o güveni aldığı zaman da emeğimizin boşa gitmediğini ve insanların yüzündeki mutluluğu görünce bu çabamızın, emeğimizin bir karşılığı olduğunu düşünüp mutlu olacağız."

(AA)