Ihlamurun kilosu 220 liraya ulaştı! Artık gramla alınıyor!

Son dönemde sürekli artan ıhlamur fiyatı 220 liraya kadar ulaştı. Vatandaşlar, ıhlamuru artık gramla satın almaya başladı. 

Yayınlanma Tarihi: 26.10.2020 12:27
Değiştirme Tarihi: 26.10.2020 12:27
Ihlamurun kilosu 220 liraya ulaştı! Artık gramla alınıyor!

Ihlamurdaki fiyat artışını değerlendiren Rahmi Şen, "Biz de beklemiyorduk. Son 2 hafta içerisinde neredeyse her gün zam geldi. Şu anda yaprak ıhlamurun kilosu 180 TL, çiçek ıhlamurun kilosu da 220 TL. Durum böyle olunca vatandaşlar ıhlamuru gramla alıyor. Müşterilerimin bazıları 50 gram, bazıları da 100 gram satın alıyor. İnsanların çoğu kış hastalıkları için eczaneden ilaç almak yerine buraya gelip bitki almayı tercih ediyor. Pahalı olduğu halde ıhlamura bu sene çok talep var. Ihlamurun faydaları saymakla bitmiyor, her derde devadır. Ama genellikle nezle ve soğuk algınlığı için alıyorlar. Esasında ıhlamurun fiyatı birden bire yükseldi" dedi. 

"FİYATLAR AŞAĞI ÇEKİLSİN"

Ihlamurun, bir kış ürünü olması sebebiyle nezle ve gribin tek ilacı olduğunu söyleyen Şen, "Kışın bunlar bir ve iki sefer kaynatılır. Limon ilave edilerek içilir. Yaza kadar satışların bu şekilde devam etmesini ön görüyoruz. Yazın hiç satış olmuyor. Kışın da ürün yetiştiremiyoruz. Bu yaz ürünü değil, kış ürünü çünkü. Kışın satışlar artıyor. Son bir haftadan beri ıhlamur satışları yüzümüzü güldürüyor" açıklamasını yaptı.  Öte yandan Aktar Rahmi Şen'den gramla ıhlamur satın alan vatandaşlar, yetkililerin ıhlamur fiyatlarının aşağıya çekilmesi için girişimlerde bulunmasını talep etti. 

(İHA)