İftar duası nedir? İftarda hangi dualar okunur?

İftar duası nedir sorusunun yanıtı, bu akşam ilk oruçlarını açacak olan yüz binlerce vatandaş tarafından sorgulanmaya başladı. Ramazan ayının ilk gününde bugün milyonlarca vatandaş oruç tutmaya başladı. Akşam iftarlarını yapacak olan vatandaşlar oruçlarını açmadan önce hangi duaları okumaları gerektiğini merak ediyor. Peki, iftar duası nedir? İftarda hangi dualar okunur?

Yayınlanma Tarihi: 13.04.2021 16:24
Değiştirme Tarihi: 13.04.2021 16:24
İftar duası nedir? İftarda hangi dualar okunur?

İftar duası, Ramazan ayının ilk gününde merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. 'İftar duası nedir? İftarda hangi dualar okunur?' gibi soruların yanıtlarını merak eden vatandaşlar, internet üzerinden iftar öncesinde hangi duaları okumaları gerektiğini sorguluyor. Peki, iftar duası nedir? İftarda hangi dualar okunur?

İFTAR DUASI

Hazreti Muhammed iftarını açarken şu duayı okurdu;

-“Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.”

TÜRKÇE MANASI : (Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.)

Peygamberimizin orucunu açtıktan sonra da şöyle derdi; “Susuzluk gitti, damarlar ısındı, inşallah Tealaya sevap kesinleşti.”

İslam alimlerinden Abdullah ibni Ömer Radiyallâhu ise iftar vakti şöyle dua ederdi: “Allah’ım, bütün kâinatı kaplayan rahmetinin hakkı için beni affet, günahlarımı bağışla.”

İFTARDA HANGİ DUALAR OKUNUR?

-Allah'ım senin rızan için oruç tuttum, sana inandım, sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım. Ey, bağışlaması bol Rabb'im, beni, ailemi, milletimi, devletimi ve inananları koru. Rahmetini, yardımını esirgeme ülkemizden. Bizlere yaşama sevinci ver. Her türlü güçlüğe karşı dayanma gücü ver. Senin her şeye gücün yeter. Amin.

-Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ala rızkıke eftartü veli savmel' ğadin min şehri ramazane nev eytü fağfir li ma kaddemtü vema” ahhertü. “

“Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.''

Bismillahi vel hamdü lillahi, Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ni hamdike tekabbel mini, inneke entes semiul alim.

Allahım! Senin senin için oruç tuttum, Senin için rızkınla oruçumu açtım. Ancak sana tevekkül ettim. Seni hamdinle tespih ederim. Allahım benden kabul buyur. Çünkü sen işiten ve bilensin.