Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Dünyayı ayağa kaldıran olayda flaş gelişme!

Dünyayı ayağa kaldıran olayda flaş gelişme!

Sudan'da Müslümanlığı reddedip Hristiyan olduğu için hapse atılarak idamına karar verilen Meryem Yahya İbrahim'in serbest bırakıldığı açıklandı.

23.06.2014 19:05

Sudan'da Müslümanlığı reddedip Hristiyan olduğu için hapse atılarak idamına karar verilen Meryem Yahya İbrahim'in serbest bırakıldığı açıklandı.Haberi, İbrahim'in avukatı duyurdu. Babası Müslüman olduğu için ülke yasalarına göre otomatik olarak Müslüman kabul edilen, fakat Hristiyanlığı seçerek bir Hristiyan'la evlenen 27 yaşındaki İbrahim için uluslararası kamuoyu da ayaklanmıştı.15 Mayıs'ta verilen idam kararı sonrası Batılı devletlerden ülkeye yapılan baskı ve sivil savunma örgütlerinin çağrıları sonuç verdi.Avukatı Mohanad Mustafa, AFP'ye yaptığı açıklamada, "Meryem birkaç saat önce tahliye edildi. Evine doğru yola çıktı" diye konuştu.Öte yandan, yetkililerin İbrahim'in serbest kalmasıyla ilgili yarına kadar herhangi bir açıklama yapmayacağı öğrenildi.

Doğumda prangalari çıkarılmamıştıİbrahim, zina ve dinden çıkmakla suçlanıyordu.Hamileyken cezaevine giren İbrahim, kaldığı hücrede doğum yapmıştı. Bunun üzerine infazının uygulanması hâlinde, bebeğinin iki yaşına girmesinin bekleneceği belirtiliyordu.Hristiyan bir adamla evliliği aile yakınları tarafından ihbar edildiği öne sürülen İbrahim'in, hücredeki doğumunu bile ayaklarından bağlı olduğu zincirler çıkarılmadan yaptığı ortaya çıkmıştı.
Yorumlar | 0
üye profil