İçişleri Bakanlığı'ndan toplu taşıma için yeni genelge!

Koronavirüs sebebiyle şehir içi çalışan toplu taşıma araçlarında ve personel servislerinde araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50'si oranında yolcu kabul edileceği yönündeki talimat İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelge ile yürürlükten kaldırıldı.

Yayınlanma Tarihi: 01.06.2020 20:14
Değiştirme Tarihi: 01.06.2020 20:14
İçişleri Bakanlığı'ndan toplu taşıma için yeni genelge!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sebebiyle tedbir amaçlı olarak şehir içi çalışan toplu taşıma araçlarında ve personel servisleri %50 kapasite ile çalışıyordu. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelgede ile bu talimat yürürlükten kalktı.

İşte İçişleri Bakanlığı tarafında yayınlanan genelge;

- İlgi Genelgemiz ile tüm şehir içi çalışan toplu taşıma araçlarında ve personel servislerinde araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edileceği yönündeki talimatımızın yürürlükten kaldırılması,

- Şehiriçi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığında uygulamanın Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan ekte gönderilen rehberler doğrultusunda gerçekleştirilmesi.

- Kent İçi Ulaşım Araçları (Minibüsler, Dolmuşlar, Halk Otobüsleri, Belediye Otobüsleri ve Diğerleri) ile İlgili Alınması Gereken Önlemlerin yine toplu taşıma araçlarında (metro, metrobüs, körüklü otobüs vb.) güvenli mesafe kurallarına uymak koşulu hangi oranda/sayıda ayakta yolcu alınabileceğinin İl ve İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca alınacak kararlar ve konulacak kurallar doğrultusunda belirlenmesine karar verilmiştir.