İçişleri Bakanlığı'ndan 'Sinema Salonları' için genelge! | Sinemalar ne zaman açılacak?

Gelen bir son dakika haberine göre sinema salonlarıyla ilgili önemli bir karar verildi. İçişleri Bakanlığı'nın 81 İl Valiliği'ne gönderdiği genelgeye göre 31 Aralık'a kadar faaliyetleri durdurulan sinema salonları için bu tarih 1 Mart 2021'e kadar uzatıldı. Peki sinemalar ne zaman açılacak? Sinemalar açık mı? 

Yayınlanma Tarihi: 31.12.2020 10:54
Değiştirme Tarihi: 31.12.2020 10:58
İçişleri Bakanlığı'ndan 'Sinema Salonları' için genelge! | Sinemalar ne zaman açılacak?

Son dakika haberine göre 'Sinema Salonları' ile ilgili 81 İl Valiliği'ne genelge gönderildi. 31 Aralık'a kadar faaliyetleri durdurulan sinema salonları için bu sürenin 1 Mart'a kadar uzatıldığı belirtildi. 

Valiliklere gönderilen genelgede, kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken yeni kurallar ve önlemler alındığı belirlendiği hatırlatıldı. Alınan önlemler kapsamında sektörün talebi doğrultusunda sinema salonlarının faaliyetlerinin de 31 Aralık tarihine kadar durdurulması kararlaştırıldığı anımsatıldı.

Genelgede, gelinen aşamada, gerek sektörün bu yöndeki talepleri gerekse Kültür ve Turizm Bakanlığıyla yapılan görüşmeler sonucunda; salgınla mücadelede alınan tedbirlerin devamının sağlanması ve desteklenmesi amacıyla sinema salonlarının faaliyetlerine 1 Mart 2021 tarihine kadar ara verilmesinin uygun olacağının değerlendirildiği ifade edildi.

Bu doğrultuda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak.