İçişleri Bakanı Soylu'dan elektronik radar kararı!

İçişleri Bakanı Soylu'dan elektronik radar kararı!

İçişleri Bakan Süleyman Soylu, vatandaşın son dönemde en çok şikayet ettiği konulardan biri olan elektronik radar uygulamasının kaldırıldığını açıkladı.

İçişler Bakanı Süleyman Soylu’dan trafikteki sürücüleri müjdeli bir haber geldi. Bakan Soylu, uzun süredir vatandaşların şikayetçi olduğu elektronik radarların kaldırılacağını açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kamuoyunda büyük tepki toplayan elektronik radar uygulamasının sona erdiğini ifade ederek, tepkileri dikkate alarak uygulamayı durdurduklarını ifade etti.

Ordu’da 1 yılda yarım milyon ceza kesilmişti

Sadece Ordu'da bir yılda yarım milyon araca ceza kesen Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'ne tepkiler çığ gibi artmıştı. Bakanlık tepkileri dikkate alarak uygulamayı durdurdu.

18 Kasım 2015'ten ilk pilot il olarak seçilen Ordu'da hayata geçen TEDES, ardından Tekirdağ Çorlu, Uşak'ın Banaz, Çorum'un Osmancık ilçeleri ile Gaziantep, Kayseri, Edirne ve Bilecik'te kuruldu.

Amasya'ya kurulan ve 19 Eylül'de hizmete girecek olan TEDES, daha deneme aşamasında tepkilere neden oldu. Amasyalı sürücüler, deneme aşamasında 200 kişinin hata yaptığını tespit eden ancak bu sürücülere ceza kesilmeyen sisteme karşı çıktı.

Pilot bölge seçilen bazı illerde hizmete giren Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES), sürücülerin kurallara uymasını sağlamaktan çok, tuzağı andıran uygulama, Ordu'da 18 Kasım'da hizmete girdi.

TEDES, Ünye ilçesi girişinden başlayarak kurulan 9 kule radar cihazı ile 11 araç plaka tanıma sistemi ışık ve hız ihlallerini görüntülü ve fotoğraflı olarak tespit ediyor ve adeta sıralı tuzak gibi kurulan sistem nedeniyle, bu yoldan geçen sürücüler, ceza yemeden kurtulamıyordu.

Çünkü tabelada 110 kilometre olan hız limiti, 150 metre sonra 50'ye ya da bir anda 30'a inebiliyor. Fizik kurallarına aykırı olarak kurulan, sosyal medyada klibi çekilen, hatta adına şarkılar yazılan TEDES'ten, 280 TL'den başlayıp 4 bin 500 TL'ye kadar radar cezası yiyen dahi vardı.

Görüntülenme : 1000 Güncelleme Tarihi: 10/09/2016 12:31:30
Yayınlanma Tarihi: 09/09/2016 21:09:03

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin