İç hastalıkları uzmanı televizyon programında açıkladı: Aynı makyaj malzemesini kullanan 35 kişi virüs kaptı

Koronavirüs vakalarının günden güne arttığı şu günlerde, Ordu'da ilginç bir olay yaşandı. Açıklama, Ordu Büyükşehir Belediyesi Koronavirüs Kriz Masası Hekimi olarak görevli İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Faik Ayık'tan geldi. Faik Ayık, katıldığı televizyon programında, pozitif bir vakanın makyaj malzemesini kullanan 30-35 kişiye virüs bulaştığını söyleyerek büyük bir şaşkınlık yaşattı.

Yayınlanma Tarihi: 15.08.2020 16:06
Değiştirme Tarihi: 15.08.2020 16:06
İç hastalıkları uzmanı televizyon programında açıkladı: Aynı makyaj malzemesini kullanan 35 kişi virüs kaptı

Sözcü gazetesinden İsmail Akduman'ın haberine göre Ordu'da İç Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan aynı zamanda Büyükşehir'de Koronavirüs Kriz Masası Hekimi de olan Dr. Faik Ayık, yerel televizyon kanalı Altaş TV'de yaptığı açıklamalarla şaşırttı. 

Dünya genelinde etkisini sürdüren koronavirüsün nasıl yayıldığına ilişkin bir örnek paylaşan Faik Ayık, çok çarpıcı bir olay anlattı. 

En çok yayılmanın düğün, cenaze, nişan, mevlit gibi kalabalık insan topluluklarının bulunduğu etkinliklerde görüldüğünü söyleyen Ayık, Altınordu ilçesinin Saraycık Mahallesi'nde bir düğüne İstanbul'dan katılan ve koronavirüs taşıyan bir kişinin makyaj malzemesinin kullanılması sonrası 30-35 kişiye virüs bulaştığını ifade etti. 

Faik Ayık durumu şöyle anlattı: 

“Düğün, cenaze, nişan ve mevlit gibi organizasyonlarda çok çok dikkat etmek gerektiğini, yakın temaslardan kaçınılmasını özellikle söyledik. Örnek olarak Saraycık Mahallesi’nde bir karantina uygulaması oldu. Oradaki düğünde İstanbul'dan gelen pozitif kişinin makyaj malzemesinin 20 kişi tarafından kullanılmasından dolayı yaklaşık 30-35 kişi pozitif oldu“

Faik Ayık benzer olayların başka yerlerde de yaşandığını ve vatandaşların çok dikkatli olmaları gerektiğinin vurgusunu yaptı.

Kaynak: SÖZCÜ