İbrahim Kalın ile günümüz inşaat sektörü ve yatırımın önemi!

İbrahim Kalın ile günümüz inşaat sektörü ve yatırımın önemi!
Yayınlanma Tarihi: 27.01.2018 13:45 | Değiştirme Tarihi: 27.01.2018 14:11

Son günlerde inşaat sektörünün öne çıkan isimlerinden biri haline gelen İbrahim Kalın, sektörün bugünkü durumunu değerlendirerek yatırıma yönelik de bazı tüyolar paylaştı

İnşaat sektörünün sorunları, çözümleri ve içerisinde bulunduğu mevcut durumunu değerlendiren genç yatırımcı, girişimci ve müteahhit  İbrahim Kalın, geride bıraktığımız 2017 yılı içerisinde sektörle alakalı konuşurken, “Her ne kadar geçtiğimiz sene inşaat sektöründe yer yer çalkantılı dönemlere tanıklık etsek de bizim Türkiye olarak güçlü bir ekonomimiz var. Geçtiğimiz seneyi en avantajlı şekilde değerlendirerek hazır hale getirdiğimiz ve üzerinde oldukça emek sarfettiğimiz projelerimiz oldu. Bu projelerimizi hayata geçirerek  inşaatlarımızı başlattık ve dairelerimizi hazır hale getirdik. Eminim ki bütün bunlar genel anlamdaki inşaat sektörüne olumlu katkıda bulundu. Bizimle aynı sektörde olan ve özenerek hazırladığı projelerini hayata geçiren yatırımcı ve müteahhitler, eminim ki içerisinde bulunduğumuz 2018 yılında ve gelecek senelerde inşaat sektörünün daha verimli ilerlemesine katkıda bulunacaklardır.” dedi.

 

"İnşaat sektöründeki iniş-çıkışlar yatırımcıyı caydırmamalı"

 

İnşaat sektöründe bazen iniş çıkışların da olduğunun altını çizen genç yatırımcı, bütün bunların insanları yatırımlardan geri koymaması gerektiğini vurguladı. Gayrimenkulün her zaman kazançlı bir yatırım olduğuna dikkat çeken İbrahim Kalın, özellikle genç ve yeni yatırımcıların piyasada düşüş olduğu zaman kesinlikle geri adım atmamaları gerektiği tavsiyesinde bulunarak şunları dile getirdi; “Bu düşüşler her sekörde kendini gösterebilir. Önemli olan sabırla ve istekle projelere devam etmektir. Ben eminimki profesyonel düşünen insanlar zaman zaman cereyan eden piyasa düşüşlerinde karamsarlığa kapılmazlar ve en verimli şekilde projelerini devam ettirirler. Bunun karşılığında da muhakkak iyi neticeler alırlar. Unutulmamalıdır ki başarı kolay elde edilebilen bir ayrıcalık değildir.”

Haber ile ilgili metin girin!.

Yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar!

 

İnşaat sektöründe yatırım yapılacak bölgenin önemine de vurgu yapan genç müteahhit, konutun en hızlı şekilde satılabilmesi için bulunduğu lokasyonun oldukça büyük öneme sahip olduğunu belirtti. Ulaşım, okul, hastane gibi olanakların mevcut olduğu bölgelerde yatırımcıların proje sonrası satışlarının daha kolay olacağını dile getiren İbrahim Kalın, “Arz talep ilişkisini her zaman ön planda tutmak gerekiyor. Eğer müteahhitseniz ve konut inşaa edecekseniz insanların ihtiyaçları doğrultusunda adımlarınızı atmalısınız. Örneğin metro yakınına yapılacak bir inşaatta dairelerin hem daha kısa sürede hem de iyi fiyata satılacağından hiçbir müteahhit şüphe duymaz.” şeklinde konuştu.

 

Kentsel dönüşümün önemi

 

Riskli toprak zeminlerinin depremlere karşı ciddi sonuçlarnı engellemek amacıyla hayata geçirilen ‘Kentsel Dönüşüm’ projesinin önemine vurgu yapan yatırımcı İbrahim Kalın, şöyle devam etti: “Şunu açık bir şekilde söyleyebilirim ki: Kentsel Dönüşüm İstanbul’da çok iyi bir noktaya geldi. Müteahhitlerin risk teşkil eden binaları sil baştan inşa etmeleri hem yatırımcının hem de konutta yaşayacak olan insanların lehine bir durum. Fakat bu kapsamda hak ve hukukun ön planda tutulması da büyük önem taşımakta.  Müteahhitin hırsla değil; çağdaş şehircilik anlayışıyla hareket ederek öncelikle vatandaşın menfaatini gözetmesi gerekir.”

 

Bir deprem bölgesi olduğumuz gerçeğinin unuttulmamasını söyleyen İbrahim Kalın, İstanbul’un yeniden yapılanması ve ‘Kentsel Dönüşüm’ün hız kazanmasının şart olduğunu ifade etti. Bütün bunların hayata geçirildiği ve çarpık kentleşmeden bağımsız bir İstantabul hayali kurduğunu belirten girişimci İbrahim Kalın, yatırımlarına hız kesmeden devam edeceğini ve özellikle gençlerin sektörde daha aktif olması gerektiğini sözlerine ekledi.