İBB açıkladı: "Toplu ulaşım yönetmelikleri revize edilmezse vapur kuyrukları uzar"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, toplu ulaşım yönetmelikleri yeniden revize edilmezse, Beşiktaş’taki vapur kuyruğunun Kabataş’a kadar uzayabileceğini açıkladı.

Yayınlanma Tarihi: 28.05.2020 10:30
Değiştirme Tarihi: 28.05.2020 10:31
İBB açıkladı: 'Toplu ulaşım yönetmelikleri revize edilmezse vapur kuyrukları uzar'

Yeni süreçte İstanbul ulaşımında yaşanacak olası durumları İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir anlattı. Koronavirüs yüzünden toplu taşımadan kaçış olacağını düşündüklerini söyleyen Demir, "Toplu taşımada yüzde 10-15’lik azalmanın özel araçlara yöneleceğini düşünürsek, yeni dönemde trafik çilesi çok ciddi katlanacak. Şu an için Kovid-19 öncesi taşıdığımız yolcu sayısının ancak yüzde 20’si toplu ulaşımı kullanıyor" dedi. 

"MALİYET RAKAMLARI ARTTI"

Maliyet rakamlarının yolcu başına 3 liradan 16 liraya kadar çıktığını da belirten Demir, "Bugünkü yolculuk gelirleri yakıt masrafını bile karşılamıyor. Bakım, sigorta, sürücü maaşları, amortisman gibi diğer kalemleri de düşündüğünüzde toplu ulaşım sistemlerinin ayakta kalması için hükümetin acilen yeni yönetmelik ve uygulamaları devreye sokması gerekiyor. Eğer biz normalleşme zamanında bugünkü fiziksel mesafe koşullarına uyarak hareket edersek, Beşiktaş, Kadıköy’e vapuruna binmek isteyenlerin oluşturacağı kuyruk Kabataş’a kadar uzanacak” bilgilerini paylaştı. 

"EN BÜYÜK SIKINTI DOLULUK"

Toplu taşımadaki en büyük sıkıntıya da değinen Demir, "Sabah ve akşam saatlerindeki doluluk oranları en büyük sıkıntı. Yeni dönemde zirve saatlerdeki yoğunluğu bölüştürmek için çalışma saatlerinin kaydırılması gerektiğini ısrarla dile getiriyoruz. Sabah ve akşam saatlerindeki yoğunluk gün içine dağıtılırsa, normal zamanlarda ortaya çıkan sıkışıklıklar yaşanmaz. Yolcular arası mesafenin 50 santimetre olduğu taksilerde dört kişinin yolculuk yapmasına izin verilirken, 15 metrelik otobüslere 20 kişiden fazla yolcu binmesin denilmesi sürdürülebilir değil. Metrobüse binişler sırasında bir metrekarelik alana dokuz yolcu düşüyor. Metrolardaki durum ise metrekareye dört kişi. Kovid-19 nedeniyle otobüs sürücülerimizin birçoğu hastalığa yakalandı. Sürücülerin yarısı çalışamaz duruma geldi. Salgın döneminde eski sürücüleri geri çağırmak zorunda kaldık. Raylı sistemlerdeki sürücü sorunu krize dönüşmek üzereydi. Raylı sistemlerde işletme yapamaz duruma gelmeye ramak kaldığı zor zamanlardan geçtik.

"ALTYAPI DA ELE ALINMALI"

Yeni dönemle birlikte belki de altyapının yeniden ele alınması gerekecek. Otobüs durakları peronlar, vapur iskeleleri, araç içi oturma düzeninde yapılacak değişiklikler için merkezi yönetimin maddi katkı sunması gerekiyor. Virüs tutmayan, bakteri barındırmayan malzemeli araçlar gündeme gelecek. Temassız ödeme sistemlerinin devreye girmesi, dezenfeksiyon önlemleri, kendi kendisini temizleyen ultraviole ışık sistemli araçlar, randevulu toplu ulaşım modelleri geleceğin İstanbul’unda hayatımızda yer alması gerekebilir.” (Milliyet)