Hollandalı doktor, kadınların hamile kalması için spermlerini kullanmış!

Hollanda'da jinekolog Jan Wildschut'un, en az 17 kadının hamile kalması için kendi spermlerini kullandığı belirtildi. Hayatta olmayan doktorun son olarak çalıştığı Sophia Hastanesi, birbirini tanımayan kardeşlerin olası ilişkisini önlemek için DNA testi çalışması başlattı. 

Yayınlanma Tarihi: 06.10.2020 15:35
Değiştirme Tarihi: 06.10.2020 15:35
Hollandalı doktor, kadınların hamile kalması için spermlerini kullanmış!

Tüp bebek ve suni döllenme tedavisinin öncülerinden biri olan jinekolog Jan Wildschut, 17 kadının hamile kalması için kendi spermlerini kullanmış. Sophia Hastanesi, birbirini tanımayan kardeşlerin olası ilişkisini önlemek için Wildschut'un tedavisi sonucu doğum yapan tüm kadınları ve onların çocuklarını DNA testi yapmaya çağırdı.

ARAŞTIRMA ORTAYA ÇIKARDI 

Suni döllenme sonucu dünyaya gelen bir kişinin, ulusal DNA veri tabanında Wildschut'un yeğeniyle eşleşmesi üzerine ebeveynlik soruları konusunda uzman olan Fiom adlı kuruluş araştırma başlattı. 16 ayrı çocuğun daha aynı DNA'ya sahip olduğu belirlendi. Wildschut'un yasal çocuklarından birinin yardımıyla yapılan DNA testi, 17 çocuğun biyolojik babasının, Hollandalı doktor olduğunu DA doğruladı.

BAĞIŞÇI OLMAMASINDAN ŞİKAYETÇİYMİŞ

Wildschut'un, Leiden Üniversitesi'nde görev yaptığı zamanlarda sık sık yeterli sperm bağışçısı bulunmamasından yakındığı da tespit edildi. Eski adı Sophia Hastanesi olan sağlık kurumu Isala, Hollandalı doktorun spermiyle dünyaya gelen daha fazla çocuk olabileceğini düşünüyor.