Hollanda ve Belçika'da büyük şok! Hastalar ikinci kez koronavirüse yakalandı...

Hollanda ve Belçika'da koronavirüs hastası 2 kişi iyileştikten bir kaç ay sonra yeniden koronavirüse yakalandı. Uzman isimler bu 2 vakanın istisna olup olmadığı konusunda detaylı araştırma yapmaya başladı.

Yayınlanma Tarihi: 25.08.2020 16:30
Değiştirme Tarihi: 25.08.2020 16:30
Hollanda ve Belçika'da büyük şok! Hastalar ikinci kez koronavirüse yakalandı...

Gelen son dakika haberine göre, Hollanda ve Belçika'da daha önce koronavirüs rahatsızlığına yakalanan ve iyileşen 2 kişinin, bir kaç ay sonra yeniden koronavirüse yakalandığı öğrenildi. Bu haberin iyi olmadığını belirten uzman isimler, yaşanan olayın istisna olup olmadığını değerlendiriyor.

Belçikalı viroloji uzmanı Marc Van Ranst'a göre, bu olayın iyi bir gelişme olmadığından bahsetti. Kamu yayıncısı VRT'ye konuşan Van Ranst'a göre, Hollanda ve Belçika'da ortaya çıkan tekrar enfeksiyonların istisna olup olmadığı belirsizliğini korurken, bilim insanlarına göre bu iki vakanın ardından devam vakaları gelebilir.

"İLK SEFERDEKİ ANTİKORLAR İKİNCİ ENFEKSİYONU ÖNLEMEK İÇİN YETERLİ OLMAZ"

Belçikalı hastanın Koronavirüse ilk yakalandığı sırada şikayetlerinin hafif olduğuna işaret eden Van Ranst, "Hafif seyreden vakalarda vücut, daha az antikor üretir. İlk seferdeki antikorlar, ikinci enfeksiyonu önlemek için yeterli olmaz" dedi. Belçikalı uzman, tekrar eden enfeksiyon kurbanlarının, Koronavirüse karşı daha duyarlı olabileceğini ve 6-7 ay sonra yeniden hastalanabileceklerini savundu. Bir başka virolog olan ve aynı zamanda DSÖ danışmanlığı yapan Marion Koopmans da, Hollanda Televizyonu'a (NOS) yaptığı açıklamada, DSÖ tarafından, korona hastalarının yeniden enfeksiyona maruz kalmasının beklendiğini ancak şimdiye kadar buna ilişkin bir kanıt bulunamadığını söyledi.

ANTİKOR SAYISI BAĞIŞIKLIK GETİRMİYOR

Koopmans, enfeksiyon sonrası hastaların ürettiği antikor miktarında büyük farklılıklar saptandığını vurgulayarak, daha şiddetli şikayetlere sahip hastaların antikor sayısının yüksek olduğuna işaret etti. Hollandalı uzman, "Antikor oluşturmuş olmanız, virüse karşı bağışık olduğunuz anlamına gelmez" diye konuştu.DSÖ Danışmanı Koopmans, tekrar eden Koronavirüs vakalarının dikkatlice araştırılarak, daha çok sayıdaki insanda daha sık ortaya çıkıp çıkmadığının belirlenmesini istedi. Koronavirüs enfeksiyonlarının hepsinin farklı bir genetik koda sahip olduğunu vurgulayan Koopmans, daha büyük bir hasta grubunun uzun süre izlenerek, virüsün hangi genetik koda sahip olduğunun belirlenmesini önerdi.