Hızır orucu nedir ve ne zaman tutulur? İşte hızır orucu hakkında bilgiler

Hızır orucu nasıl ve ne zaman tutulur sorusunun yanıtını merak eden birçok vatandaş, internet üzerinden konuyla alakalı detayları araştırıyor. Hızır orucu için miladi takvime yaklaşılmasıyla birlikte birçok vatandaş hızır orucu tutmanın nasıl olacağını merak ediyor. Peki, Hızır orucu nedir ve ne zaman tutulur? İşte hızır orucu hakkında bilgiler

Yayınlanma Tarihi: 10.02.2021 09:41
Değiştirme Tarihi: 10.02.2021 09:41
Hızır orucu nedir ve ne zaman tutulur? İşte hızır orucu hakkında bilgiler

Her yıl şubat ayında başlayan ve 3 gün süren hızır orucunun nasıl ve ne zaman tutulacağı birçok vatandaş tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Peki, hızır orucu nedir ve ne zaman tutulur? İşte hızır orucu hakkında bilgiler

HIZIR ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

Rumi takvime göre 31 Ocak- 2 Şubat tarihleri arasında tutulan Hızır Orucu, Miladi Takvim baz alındığında 13-15 Şubat günlerine denk gelmektedir. Hızır Orucu için bazı kaynaklarda her yıl Ocak ayının ikinci haftası tutulmaya başlar, Şubat ayının ikinci haftasıyla son bulur ifadesi de yer almaktadır. 

HIZIR ORUCU NEDİR?

Hızır Orucu, Alevi inancında genellikle her yıl 13 Şubat'ta başlayan ve 3 gün süren oruç. Hızır'a adanan bu oruç ardından Hızır Cemi yapılır, oruç boyunca geleneksel olarak Alevi köylerinde sazlar çalınır, deyişler söylenir ve Hızır peygamber ile ilgili hikâyeler anlatılır, oruç ardından kavrulmuş ve öğütülmüş buğday irmiğinden gavut isimli bir pilav pişirilip içine tereyağı dökülerek tüm komşularla birlikte dua edilerek yenir.

Genelde her talip, perşembe günü bir lokma alarak bağlı olduğu pirin evine giderek; duasını alır ve cem hizmetine katılır. Hızır orucunda inançsal bir olgu daha vardır ki, bu orucun genç nesiller tarafından tutulmasını daha cazip hale getirmektedir. Özellikle bekâr gençler bu orucu tuttuklarında ve su içmeyip yattıklarında, rüyada suyu kimin elinden içerlerse o kişiyle evleneceklerine inanırlar. Bu yaygın bir inanç olup sadece evlilik değil; herhangi bir konuda beklenti içerisinde olan kişiler tarafından da uygulanır.