Hindistan’da milyonlarca vaka gözden kaçtı! İşte gerçek...

Hindistan’da yapılan yeni bir araştırmada, bu yılın başlarında ülkede milyonlarca corona virüs vakasının yetersiz test olanakları nedeniyle bildirilmediği öne sürüldü. Çalışmada, Mayıs ayında teyit edilen her vaka için kaydedilmeyen 82 ile 130 arası  enfekte insanın bulunduğu açıklandı.

Yayınlanma Tarihi: 11.09.2020 18:38
Değiştirme Tarihi: 11.09.2020 18:38
Hindistan’da milyonlarca vaka gözden kaçtı! İşte gerçek...

Indian Journal of Medical Research'de yayınlanan yeni bir makalede Hindistan’ın  Mayıs ayının başlarında yaklaşık 6,5 milyon vakaya sahip olduğu hesaplandı. Ancak Hinsitan Sağlık Bakanlığı tarafından şu an kadar 4 bin 587 vaka ile 76 bin ölüm bildirildi.

TEST SAYISI GÜNLÜ 1.1 MİLYONUN ÜZERİNDE

Hükümete bağlı bilim insanları ve çeşitli uzmanlar tarafından yazılan araştırmada bu yılın başlarında çok sayıda vakanın geçiştirilmiş olabileceği, çünkü testlerin yalnızca  semptomatik hastalarla sınırlı olarak gerçekleştirildiği belirtildi. Araştırmacılar, ülkede ilk vakanın förüldüğü 15 Şubat’tan Mayıs ayına kadar yaklaşık 100 bin test yapıldığını, ardından test sayısının günlük olarak  1,1 milyonun üzerine çıkarıldığını ifade etti.

Bilim insanları, enfeksiyon aralığını belirlemek için 3 Mayıs ve 11 Mayıs'ta doğrulanmış Covid-19 vakalarının sayısını Mayıs ve Haziran başında ülke genelinde yapılan antikor testlerinin  sonuçlarıyla karşılaştırdı. Ardından, virüs bulaşmış kişilerin doğrulanmış vaka sayısına karşı genel oranının 82 ile 130 arasında olduğu hesaplandı.

ÇOK DAHA YÜKSEK BİR ENFEKSİYON YÜZDESİ

Çalışmanın bulgularının, Yeni Delhi, Mumbai ve Pune gibi büyük şehirler tarafından yapılan benzer araştırmalarla uyumlu olduğu ve teyit edilen vakaların sayısına kıyasla çok daha yüksek bir enfeksiyon  yüzdesinin enfekte olduğunu gösterdiği bildirildi.

Bununla birlikte, Reuters’a konuşan Yeni Delhi'deki Jawaharlal Nehru Üniversitesi'nden tıp profesörü Dr Rajib Dasgupta, “Hindistan şu anda milyon nüfus başına 38 bin 285 kişiyi test ediyor. Brezilya bu oranın yaklaşık iki katı, ABD ise yaklaşık 8,5 kat insanı test ediyor” ifadelerini kullandı.

Etiketler: koronavirüs - vaka - hindistan