Herkesin gözü kulağı burada... Projenin başındaki isimden itiraf: Temmuz'a kadar normale dönüş yok

Koronavirüs aşısı için yürüttükleri çalışma kapsamında büyük umutların bağlandığı Oxford ve AstraZeneca projesinin başındaki isim olan Prof. Dr. Andrew Pollard son dakika açıklamalarda bulundu. Pollard, hayatın 2021 Temmuz'undan önce normale dönmeyeceğini dile getirirken, aşının da yılbaşından önce uygulanmasını beklemediklerini söyledi. 

Yayınlanma Tarihi: 14.10.2020 11:56
Değiştirme Tarihi: 14.10.2020 11:56
Herkesin gözü kulağı burada... Projenin başındaki isimden itiraf: Temmuz'a kadar normale dönüş yok

Sözcü'den Mert Yılmaz'ın haberine göre, tüm dünyanın merakla beklediği koronavirüs aşısında büyük aşama kaydeden proje olarak göze çarpan Oxford ve AstraZeneca'nın aşı projesinin başındaki isim olan Prof. Dr. Andrew Pollard önemli bir tarihi dünyayla paylaştı.

Koronavirüs salgınının başından bu yana vurgusu yapılan maske ve mesafe kuralına önümüzdeki yaza kadar uyulması gerektiğini söyleyen Pollard, “Hayat en iyi ihtimalle gelecek yaza kadar normale dönmeyecek. Temmuz ayına kadar maskelere ihtiyacımız var” dedi. 

Koronavirüs aşısının yılbaşından önce uygulanmasının mümkün olmadığını söyleyen Pollard, bu aşıların da sağlık çalışanları gibi kilit gruplara yapılacağını kaydetti.

Başarılı bir aşıya ulaşmaları durumunda virüsü kontrol altına alabileceklerini söyleyen Pollard, 'Ancak orta ölçekte daha iyi tedavilere ihtiyacımız var. Herkese yetecek kadar aşı olsa bile, sosyal mesafe kısıtlamalarının hızlıca ortadan kalkabileceğini düşünmüyorum” dedi.

TESTLERE ARA VERİLMİŞTİ

Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca'nın birlikte geliştirdiği aşı, üçüncü test aşamasına geçen dokuz testten biri. AstraZeneca ilaç şirketi, eylül ayı başında üçüncü aşamada testlere ara verdiğini duyurmuştu. Söz konusu karar aşıyı gönüllü olarak deneyen kişilerden birinde ciddi nörolojik yan etkiler görülmesi üzerine alınmıştı. Yapılan incelemelerin ardından çalışmalar 13 Eylül'de yeniden başladı.