Herkes merakla bekliyordu! Okullar için kararı Bakan Ziya Selçuk resmen duyurdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlığı'nda gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısı 2.5 saatin ardından sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu'nun, 'yüz yüze eğitimin en az 1 ay boyunca başlatılmaması gerektiği' tavsiyesinde bulunduğunu belirtti.  Tavsiye kararının ardından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk kameralar karşısına geçerek okulların açılıp açılmayacağını açıkladı.  Selçuk, "21 Eylül'de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda, aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime başlanacak.Dileyen özel okullar 17 Ağustos itibarıyla uzaktan eğitim araçlarıyla eğitim faaliyetlerine başlayabilecek. " dedi.

Yayınlanma Tarihi: 12.08.2020 20:55
Değiştirme Tarihi: 12.08.2020 20:58
Herkes merakla bekliyordu! Okullar için kararı Bakan Ziya Selçuk resmen duyurdu

İşte Bakan Ziya Selçuk'un açıklamaları

Milli Eğitim Bakanlığı olarak bizler, okullarımızın sağlık ve güvenle açılabilmesi için, sınıfların sosyal mesafeye göre ayarlanması, fiziki sosyal yeterlilikler hususunda tüm detayları çalıştık. Hazırlıklarımızı ve standartlarımızı ayarladık. Yaptığımız görüşmeler neticesined, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılına nasıl başlayacağımızla ilgili kararlarımızı olgunlaştırdık ve devam ediyoruz.

Bilim Kurulu'nun tavsiye kararları üzerine aşamalı ve seyretilmiş bir modelle 2020-2021 eğitim ve öğretim dönemine başlıyoruz. Buna göre 31 Ağustos 2020 tarihinde okulları uzaktan eğitimle açıyoruz ve eğitimi başlatıyoruz. 21 Eylül'de aşamalı ve seyretilmiş eğitiminde başlatılmasına karar vermiş bulunuyoruz. Dileyen özel okullar 17 Ağustos'tan itibaren faaliyetlerine başlayabilecek. Yüz yüze eğitim alamayan öğrenciler, uzaktan eğitim araçlarıyla devam edecekler. 

Bakanlık olarak tüm süreç boyunca sahada ve okullarımızda olacağız.

Klavuz çerçevesinde velilerimiz ve öğretmenlerimiz için bir takım rehberler hazırladık ve bunların ne şekilde uygulanacağı konusunda ayrıntısını devam ettireceğiz. Tenefüslerde ve neyi ne yapacakları bu klavuzlarda yer alıyor.

Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz velilerimiz için de hazırlanan bu klavuzlarımızın takibi öğretmenlerimiz ve yöneticilerimiz tarafından takip edilecek.

Okulların hijyenini sağlamak için personel alımları da devam ediyor. Okullarımızla ilgili ihtiyaç kalemleri tek tek çıkarılmıştır. Nelere ihtiyaç olunduğu somut olarak ortaya konulmuş ve takibi de devam ediyor.

SORU CEVAP
21 Eylül'den itibaren eğitimin başlaması konusunda Bilim Kurulu'muzun tavsiyesi oldu. Hangi yaşların başlaması konusunda Bilim Kurulu'muzun tavsiyesi olacak. Sınava giren öğrencilerimizle ilgili olarak müfredat içeriği ve onların çalışmalarına destek olmak için planlamalar yapıyor.

Biz aşamalı ve seyreltilmiş derken belli sınıf düzeylerinin açılmasından derslerin ve konuların seyreltilmesini kastediyoruz. Seyretilme konusundaki açık nasıl giderilecek? Elbetteki uzaktan eğitim ve EBA ile gerçekleştirilecek.
 

BAKAN KOCA'DAN TAVSİYE KARARI

Bilim Kurulu’ndan tavsiye kararında, ''Yüzüze eğitim en az bir ay boyunca başlatılmamalı.'' denildi.

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası  "Önerimiz, yüz yüze eğitimin, en az bir ay boyunca başlatılmaması, gerekirse online yapılması, yüz yüze eğitime kademeli geçilmesi yönünde." açıklamasında bulundu.

Koca, "Önümüzdeki günlerde Kovid-19 iletişimi konusunda yeni çalışmalar ortaya koymaya çalışacak, düzenlemelere gideceğiz." dedi.