Herkes merak ediyor! Yıkanmış maske sağlığa zararlı mı?

Milyonlarca vatandaş maskenin yıkanıp yıkanmayacağını merak ediyor. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, maske konusunda merak edilen bu soruyu yanıtladı.

Yayınlanma Tarihi: 20.05.2020 09:06
Değiştirme Tarihi: 20.05.2020 09:41
Herkes merak ediyor! Yıkanmış maske sağlığa zararlı mı?

Yıkanmış maskenin zararlı olup olmadığı konusunda Nurten Saydan'ın açıklaması şöyle: 

“Vatandaşlarımızın 50’lik maske alamadıkları için maskelerini yıkayarak tekrar kullandıklarına şahit oluyoruz. Maskelerin yıkanıp tekrar kullanımı mümkün değil. Kutu ile maske alamayan vatandaşlarımız için beşli, onlu paketlerde satışın serbest olması gerektiğini düşünüyoruz. Toplum sağlığının korunması için mutlaka yapılmalı.

ÇOK ÜRKÜTÜCÜ

Maskesini yıkayıp kullanan vatandaşlarımızın toplum sağlığına vereceği zararın düşüncesi bile bizlere çok ürkütücü geliyor. Ayrıca kullanılan maskelerin tıbbi atık olduğu unutulmamalı ve bir poşete koyulup ağzı bağlandıktan sonra 72 saat bekleyip, evsel atık olunca çöp kutusuna atılmalı. Eczanelerde maske satışında 1 lira tavanının aşıldığına ilişkin iddialara rastlanıyor. Meslektaşlarımızın tavan ücreti aşması akla uygun değil. Meslektaşlarımızın eczanelerine standartlara uygun kaliteli ürün koymaları gerekiyor.” (Hürriyet)