Herkes 'Filozof Atakan'a ne oldu?' diye merak ediyordu: Aylar sonra ortaya çıktı

'Filozof Atakan ne oldu, ne yapıyor? sorusu pek çok kişinin merak ettiği konular arasında yer alıyordu. Bir süre önce Türkiye'nin en çok konuştuğu isimler arasında yer alan ve felsefi yorumlarıyla gündem olan Filozof Atakan lakaplı Atakan Kayalar, yeniden konuşuluyor. 11 yaşındaki Atakan Kayalar koronavirüs salgınıyla birlikte hayatının nasıl değiştiğini, hedeflerini ve neler yaptığını anlattı. 

Yayınlanma Tarihi: 27.04.2021 11:07
Değiştirme Tarihi: 27.04.2021 11:07
Herkes 'Filozof Atakan'a ne oldu?' diye merak ediyordu: Aylar sonra ortaya çıktı

Sabah'tan Aybike Şahin'in sorularını yanıtlayan Filozof Atakan, geçtiğimiz yılın en çok konuşulan isimleri arasında yer alıyordu. Yöneltilen sorulara verdiği cevaplarla bir anda gündem olan Atakan Kayalar, uzun süredir ortalarda yoktu ve pek çok 'Filozof Atakan ne yapıyor? Filozof Atakan'a ne oldu?' gibi soruların yanıtlarını merak ediyordu. 

Filozof ismiyle anılan Atakan Kayalar, hayatının nasıl değiştiğini ve şu sıralar neler yaptığını anlattı.

Bir yıldır zorlu bir süreçten geçiyoruz. Mücadele ettiğimiz bu pandemi seni nasıl etkiledi?

Bu süreç herkesinki gibi geçti. Evdeydim genelde. Çok sıkılmadım. Çok neşeliydim, mutluydum bu süreçte. Umudumu hiç kaybetmedim. Evde kaldım. Kendimi keşfetmeye çalıştım. Online dersler sayesinde uzaktan eğitime katıldım.

Haber ile ilgili metin girin!.

Evde kendini nasıl keşfettin?

Keşfetmekten kastım, ilgi alanlarımın daha çok nelere yatkın olduğunu anlamaya çalıştım. Mesela resim yeteneğim yok ama resim yapma tutkum var. Bu süreçte o kadar da güzel resim yapamadığımı öğrenmiş oldum.

Peki, uzaktan eğitim nasıl gidiyor? Sürece alıştın mı?

Benim için zor oldu biraz. Özellikle sayısal derslerde zor oldu diyebilirim. Yine de devam etmeye çalışıyorum. Ama bu süreçte bu zorluğu aşabildim tabii ki.

Pandemi, herkesin kendisiyle baş başa kaldığı zamanları artırdı. Sen neler yaptın?

Ünlü olduğum günlerden sonra kitap okumaya biraz mesafe koydum. Sonrasında zaten sokağa çıkma yasağı geldi. Benim için bir şey fark etmedi. Fakat sonrasında kitap okumaya yeniden başladım. Bu süreçte çok fazla kitap okudum. Çok boş zamanım olduğu için ders çalıştım.

Çok kalın kitaplar okuyamadım. Sayısal ve sözeldeki farklı dallara yöneldim. Önceden edebiyat okurken şimdi bilim dalları ile ilgili kitaplar okuyorum. Ayrıca İslam hakkında birçok şey okudum.

Haber ile ilgili metin girin!.

Felsefe çok derin bir alan. Ne kadar ilgi çekici olsa da sayısalda da birçok şey yapılabileceğini gördüm ve aynı zamanda mitoloji, tarih gibi alanlarda da birçok şey okudum.

Evde kaldığımız bu dönemde en çok neyi özledin?

Okula gitmeyi özledim. Okulda çok güzel bir kaynaşma ortamı vardı ama evde kalınca canım sıkılmaya başladı. Ama yine de bu süreci de değerlendirdim. Dışarıda dolaşmayı çok seviyorum, bunu da özledim. Görerek daha fazla şey hafızama kazınabiliyor çünkü.

İleride psikiyatrist olmak istediğinden bahsetmiştin geçtiğimiz yıllarda... Hedefin hala bu yönde mi?

O zamandan bu yana yapmak istediğim her şey değişti. Mesela artık psikolog olmak istemiyorum. Psikolojiyle hobi olarak yine ilgilenebilirim. Fakat sayısal bir alan ya da tarih alanında kariyer yapmak isteyebilirim. Tarih, sonu gelmez bir alan. Özellikle Türk Tarihi'ni anlatmayı isteyebilirim.

Biraz özel sohbet edelim... En yakın. arkadaşın kim ve neden o kişi?

En yakın arkadaşımın adını vermek istemiyorum. Ama onunla iyi anlaşıyoruz, oyun oynuyoruz, kitap okuyoruz. O yüzden en yakın arkadaşım. Dediklerime tamamen katılmasını tercih etmem ama beni anladığını düşünüyorum.

Bir insanın sahip olacağı en önemli değer sence nedir?

Hayatına devam ederken insanın çok fazla şeye htiyacı olur. Fakat bu ihtiyaçların en başında benim için İslam geliyor. Benim için en azından öyle. Tabii ki diğer insanlarda farklı olabilir. İkincisi ise okumak, öğrenmek ve araştırmak. Bir diğeri, sosyalleşmek, dolaşmak ve görmek. Aile ve akrabalık değerleri de çok önemli tabii ki.

Bir kitap yazsan hangi konu üzerine seçerdin Atakan ?

Bunu daha önce hiç düşünmedim. Ama tarih ya da bilim üzerine bir şey yazmak isterdim. Bilim üzerine bir şeyler yazmak zor. Çünkü şu an o kadar güçlü bir matematiğim yok. Tarih konusunda da yazmak isterdim. Tarih de çok büyük bir araştırma süreci gerektiriyor.

İlgili Sayfalar: Playlist