Herkes bunu merak ediyordu! Koronavirüs aşısının fiyatı açıklandı...

Dünyada 160 binden fazla kişinin ölümüne yol açan ve sosyoekonomik bir buhran yaratan koronavirüste yeni bir gelişme yaşandı. Aşı çalışmalarında insanlı üçüncü faza geçen ve bu çalışmaları Eylül ayına kadar tamamlamayı planlayan Moderna, bir doz aşı fiyatının 32-37 dolar arasında olacağını açıkladı.

Yayınlanma Tarihi: 05.08.2020 19:38
Değiştirme Tarihi: 05.08.2020 19:39
Herkes bunu merak ediyordu! Koronavirüs aşısının fiyatı açıklandı...

Geçtiğimiz hafta İngiliz Financial Times, adını açıklamadığı kaynaklara dayandırdığı haberinde, aşının bir dozunun 50-60 dolar olabileceğini yazdığı aşı için çalışmalarına ilk başlayan şirketlerden olan ve şimdiye kadar piyasada hiç bir ilacı olmamasına karşın ABD hükümetinden 1 milyar dolara yakın maddi destek alan Moderna, geçtiğimiz haftalarda üçüncü faz testlere başladığını duyurmuştu. Şirketin CEO'su Stéphane Bancel, düşük hacimli anlaşmalarda bir doz aşı fiyatının 32-37 dolar arasında olacağını söyledi. Bancel, yüksek hacimli siparişlerde ise fiyatın daha da düşebileceğini kaydetti.

Öte yandan ABD hükümeti, Pfizer ve alman BioNTech tarafından geliştirilen diğer aşı için 39 dolar üzerinden anlaşma yapmıştı.

Etiketler: koronavirüs - asi - fiyat