Herkes bunu merak ediyordu: Koronavirüs aşısı olan kişiler virüsü bulaştırır mı? İşte yanıtı

Koronavirüs aşısı olanlar virüs bulaştırır mı? Merak edilen soruya Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen yanıt verdi. Çelen, aşıyı olan kişilerde taşıyıcılığın söz konusu olmayacağını belirtti. Çelen, Çelen, "Eğer aşıyla korunuyorsa virüs hücre içine giremeyeceği için çoğalamayacaktır, çoğalamadığı için de taşıyıcılık vasfı olmayacaktır" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 10.12.2020 09:11
Değiştirme Tarihi: 10.12.2020 09:13
Herkes bunu merak ediyordu: Koronavirüs aşısı olan kişiler virüsü bulaştırır mı? İşte yanıtı

Koronavirüs aşısına dair gelişmelerin ardına ardına yaşandığı şu günlerde, çok sayıda kişinin aklında da soru işaretleri var. Onlardan biri de aşıyı olan kişinin bulaştırıcı olup olmayacağıydı. Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve İl Pandemi Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, DHA'ya bu konuya dair önemli açıklamalar yaptı

Prof. Dr. Çelen, kişinin aşıyla korunması halinde taşıyıcılık vasfının ortadan kalkacağını söyledi. Virüslerin hücre içi zorunlu mikroorganizmalar olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Çelen, "Aşılamayı yaptıktan sonra bağışıklık gelişse bile o kişinin taşıyıcılığı olmaz. Bu çok mümkün değil. Çünkü virüsler hücre içi zorunlu mikroorganizmalardır. Eğer aşıyla korunuyorsa virüs hücre içine giremeyeceği için çoğalamayacaktır, çoğalamadığı için de taşıyıcılık vasfı olmayacaktır. Bu konuda son derece rahat olmamız gerekiyor. Tabi ki mevcut kurallar eşliğinde yine sosyal mesafe ve maske kullanımına dikkat etmemiz lazım. Fakat aşılandıktan sonra bağışıklık geliştiyse hiçbir sıkıntı olmayacaktır" diye konuştu. 

Kaynak: DHA