HDP'li Bakan Doğan'dan flaş açıklamalar!

HDP'li Bakan Doğan'dan flaş açıklamalar!
Yayınlanma Tarihi: 31.08.2015 14:04
Değiştirme Tarihi: 31.08.2015 14:04

Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan, PKK tarafından barajlara yapılan saldırılara ilişkin soru üzerine "Bölge karanlık ilişkiler içerisinde, kimin ne yaptığı belli olmayan bir süreci yaşıyor. Biz araçların, makinaların yakılmasına karşıyız, bu makinalar halkın ürettiği değerlerdir, ekonomik yapımızın ürünleridir. O yüzden biz kesinlikle araçların yakılmasına karşıyız. Ama yapılan barajların ekonomik değeri halkımız lehine ise bir ihtiyaç ise elbetteki bu barajlar gerekiyorsa, ülkemize bir katkısı varsa doğru buluyoruz" dedi.

HDP'li Bakan Doğan, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısının ardından  gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Türkiye'nin öncelikli temel konusunun kanın acilen durdurulması"  olduğunu ifade eden Doğan, barışın yeniden inşa edilmesi gerektiğinin altını  çizdi. 

Doğan, "Burada hiçbir candan ne hükümet ne siyasi geleceğimiz ne de  partiler değerlidir. Ülke çocuklarının bir hiç uğruna canlarını vermesini kabul  edilemez bir durum olarak görüyoruz. Bakanlar Kurulunda da bu konuyu dile  getirerek, ülkenin acilen bir barışa ihtiyacı olduğunu, barışın nasıl tesis  edileceği konusunu tartışacağız" diye konuştu.  

"Araçların, makinaların yakılmasına karşıyız" 

Doğan, terör örgütü PKK tarafından barajlara yapılan saldırıları nasıl  değerlendirdiğine ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi: "Bölge karanlık ilişkiler içerisinde, kimin ne yaptığı belli olmayan  bir süreci yaşıyor. Biz araçların, makinaların yakılmasına karşıyız, bu makinalar halkın ürettiği değerlerdir, ekonomik yapımızın ürünleridir. O yüzden biz  kesinlikle araçların yakılmasına karşıyız. Ama yapılan barajların ekonomik değeri  halkımız lehine ise bir ihtiyaç ise elbetteki bu barajlar gerekiyorsa, ülkemize  bir katkısı varsa doğru buluyoruz." 

"Yeşil Yol projesi araştırılıyor"

Doğan, Doğu Karadeniz'de yapılması planlanan "Yeşil Yol" projesine  ilişkin bir soruyu yanıtlarken, projeyi özellikle sivil toplum örgütleri başta  olmak üzere oradaki vatandaşlarla görüşeceklerini aktardı. Doğan, "Bu projenin  tüm detaylarını ortaya çıkaracağız ve projelerimizi ona göre oluşturacağız. Bizim  odaklandığımız nokta orada ihtiyacın olup olmadığı, halkın ne düşündüğü ve  ekolojiye vereceği zarardır. Bu araştırma en kısa zamanda neticeye ulaşacak diye  düşünüyorum" ifadesini kullandı. 

"Tezkere geldikten sonra konuşuruz"  

Doğan, "Irak ve Suriye tezkeresi Meclise geldiğinde nasıl bir tutum  sergileyeceksiniz" sorusuna karşılık şunları kaydetti: "O tezkere geldikten sonra konuşuruz. Nasıl ülkemizde barışı egemen  kılmak istiyorsak, Ortadoğu halklarının da çektiğini herkes biliyor burada.  Ortadoğu'da kalıcı bir barışı inşa etmek, halkların bir arada eski kadim  ilişkilerine ulaşabilmesi için dışarıdan müdahalelerin doğru olmadığın düşünüyor  partimiz. Bu süreç yaşandığında görüşlerimizi ayrıca bildiririz."  

 "Atamalarla ilgili genelgeyi ne yönde görüşeceksiniz, bu genelgenin  iptali konusunda bir görüşme mi farklı bir çözüm yolu mu?" şeklindeki soruya  karşılık da Doğan, "Bence genelgenin iptali yönünde konuşacağız"  dedi.  

"Güvenli bir seçim atmosferi için çalışacağız" 

Bir başka soru üzerine de Doğan, en önemli sorunlardan birinin seçim  güvenliği olduğuna işaret ederek, "HDP olarak hassasiyetimizin en yükseğe  ulaştığı noktalardan birisi budur. Bunu bir an önce tesis etmek de hükümetin  görevidir. Biz bu konuda da gerekli girişimlerde bulunacağız ve güvenli bir seçim  atmosferinin oluşturulması için çalışacağız" dedi.  

Bugün Resmi Gazete'de yer alan genelgeye göre bazı istisnalar dışında  bütün atamaların durdurulduğunun hatırlatılarak, "Bu kararı, seçim hükümetinde  yer alan bakanların kadrolaşmasının önüne geçmek için çıkarılmış bir karar olarak  mı değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soru üzerine Doğan, "Burada esas olan bu  işin ehli olan kişilerce, bu işlerin yapılması meselesidir, liyakat meselesidir.  Bu konuda da maalesef daha önceki hükümetlerin çok kötü sicilleri var. Ama bunu  da değerlendirmeye alacağız, görüşeceğiz bunu" diye konuştu.  

"Çözüm Kandil meselesi değil"  

Terörle mücadele kapsamında özellikle PKK'nın Kandil'deki üst düzey  yöneticileri hakkında ihbarda bulunanlara para ödülleri verileceği yönündeki  haberler hatırlatılarak, "Bakanlar Kurulunda böyle bir tartışma açılırsa sizin  tavrınız ne olur?" sorusu üzerine Doğan, şunları söyledi: "Çözüm bu değil, bu ülkede kanın durdurulması meselesi 'Kandil' meselesi değil. Burada kalıcı bir barışın, onurlu bir barışın nasıl tesis  edileceğine ilişkin HDP'nın politikası ortadadır. Acilen savaşa 'dur' dememiz  gerekiyor ve barışı inşa etmemiz lazım. Temel mesele budur."