Hayrettin Karaca kimdir? Hayrettin Karaca kaç yaşında ve neden öldü?

Hayrettin Karaca kimdir? Sorusunun yanıtını merak eden binlerce kişi, konuyla alakalı araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor. Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma (TEMA) Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca ölüm yıl dönümünde sevenleri tarafından anılıyor. Yaptığı çalışmalarla doğaya birçok katkı sağlayan Hayrettin Karaca, 97 yaşında hayata gözlerini yummuştu. Peki, Hayrettin Karaca kimdir? Hayrettin Karaca neden öldü?

Yayınlanma Tarihi: 20.01.2021 11:34
Değiştirme Tarihi: 20.01.2021 11:34
Hayrettin Karaca kimdir? Hayrettin Karaca kaç yaşında ve neden öldü?

TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, ölüm yıl dönümünde sevenleri tarafından anılmaya devam ediyor. Kendini insanlığın yararına adamış bir insan olarak gösterilen Hayrettin Karaca, doğa için yaptığı çalışmalarla birçok takdiri kazanmış bir isimdir. Peki, Hayrettin Karaca kimdir? Hayrettin Karaca kaç yaşında ve neden öldü?

HAYRETTİN KARACA KİMDİR?

Türk bilim adamı Hayrettin Karaca, 4 Nisan 1922 tarihinde Bandırma'da dünyaya geldi. Babası Hocazade Halil Efendi, annesi Zehra Hanım olup her ikisi de Kırım muhaciri idi. Liseyi bitirdikten sonra ailesinin triko-örme işinin başına geçip onu ülkenin en başarılı sanayi kuruluşlarından biri haline getirdi. Karaca firması Türkiye'de ihracatın liderliğini yapmış, üstelik bunu diğer kuruluşlardan neredeyse 20 yıl önce gerçekleştirmiştir.

Hayrettin Karaca ellili yaşlarında, Türkiye'nin ilk özel arboretumunu kurdu. Yurtiçi ve yurtdışında gezdiği her yerden tohumlar topladı, botanik bahçelerini gezdi, bağlantılar kurdu. Bugün Yalova'daki Karaca Arboretumu, dünyanın her yerindeki botanikçiler tarafından bilinmektedir.

Yılda iki kez yayınlanan Arboretum Magazin'i bilim adamlarının araştırma ve görüşlerinin yayınlandığı bir forumdur. 14.000 türü barındıran arboretum aynı zamanda ülkenin tehlikedeki türleri için bir gen koruma merkezidir. Hannover Üniversitesi'nden ekoloji profesörü Franz H. Meyer, Hayrettin Karaca'dan "Şimdiye kadar hiç böylesine kişisel çıkar gütmeden, kendini insanlığın yararına çalışmaya adamış birine rastlamadım." diye bahsetmektedir. Karaca, TEMA Vakfı'nın kurucularındandır.