Havalimanlarında uyulması gereken kurallar belli oldu! İşte alınan tedbirler

Normalleşme sürecine geçmeye başladığımız şu günlerde merak edilen konulardan biri de havalimanları için uygulanması beklenen kurallar. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Twitter'dan yaptığı açıklamalar ile havalimanlarında uygulanacak 4 ana tedbiri duyurdu. Bu 4 ana tedbir maske takma mecburiyeti, sosyal mesafe, kişisel ve kurumsal hijyen ile çalışanların riski en aza indirecek koruyucu ekipmanların kullanımı olarak belirtildi. 

Yayınlanma Tarihi: 27.05.2020 19:25
Değiştirme Tarihi: 27.05.2020 19:25
Havalimanlarında uyulması gereken kurallar belli oldu! İşte alınan tedbirler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, havalimanları ve tren ile seyahat ile ilgili detayları geçtiğimiz hafta açıklamıştı. Koronavirüs salgını sonrası, havalimalarında uyulması gereken kurallar ve alınacak tedbirler Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından duyuruldu. Twitter'dan Havalimanı Pandemi Tedbirleri ve Sertifikasyon Genelgesi başlığıyla paylaşılan duyuruya göre yolcular koruyucu ekipmanlarını yanlarında bulunduracak. 

Yolcular eğer kurallara uymazsa, havalimanlarına girişi engellenecek. 

Havalimanına ulaşmak için toplu taşıma servislerine binen yolcular, sosyal mesafe kurallarına da uymak zorunda olacak. Maskesiz yolcuların bu araçları kullanmasına izin verilmeyecek. Bu araçlar sürekli olarak takip edilecek. 

Yolculuk eden kişiler, yurt içi veya yurtdışı fark etmeksizin, havalimanlarında hazır bulunacak olan termal kamera ve ısıölçerle ile kontrole tabii tutulacak.

Koronavirüs salgınının yoğun şekilde yaşandığı noktalardan ülkemize gelen yolcular, diğer yolculardan farklı giriş ve çıkış noktalarını kullanacak. Ancak bu şart, imkanların elvermesi durumunda hayata geçirelecek. Eğer yolcularda, öksürük, ateş, solunum gibi sorunlar yaşıyorsa, doğruca sağlık birimleriyle muhatap olacak. 

YOLCULARIN BİLGİLERİ İSTENECEK

Yolcuların bilgileri  hava yolu şirketlerinden istenebilecek. Yanlış beyanda bulunanlar hakkında cezai yaptırımlar uygulanarak ve uçuşuna izin verilmeyecek. Öte yandan havayolu kullanacak yolcular, önceden gidecekleri ve kalacakları adresi bildirecek (Eğer Türkiye sınırları içerisinde ikamet edeceklerse)