Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Havalimanı saldırısında ölü sayısı 42'ye yükseldi!

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda dün meydana gelen saldırıda 42 kişi hayatını kaybederken, 239 kişi yaralandı. Saldırı nedeniyle bir günlük yas ilan edildi.

29.06.2016 13:20

Atatürk Havalimanı'nda dün gerçekleşen bombalı terör saldırısının son kurbanı 22 yaşındaki Merve Yiğit oldu.

Havalimanının işletmecisi olan TAV bünyesindeki yiyecek ve içecek firması BTA'da yaklaşık 3 yıldır part-time aşçılık yapan, üniversite öğrencisi Merve Yiğit, tedavi gördüğü hastanede yaşam savaşını kaybetti.

Üniversitede halkla ilişkiler bölümü okuyan, Konya nüfusuna bağlı Merve Yiğit, dün yaşanan patlamada ağır yaralı olarak Bahçelievler'de özel bir hastaneye kaldırıldı. Ağır yaralı Yiğit, yapılan bütün müdahalelere rağmen bu akşam 18.00 sıralarında hayatını kaybetti. İstanbul Valiliği'nin en son yaptığı açıklamayla 41 olarak bildirilen hayatını kaybedenlerin sayısı genç Merve'nin ölümüyle birlikte 42'ye yükselmiş oldu.

Yaşamını yitiren 41 kişiden 10'unun yabancı uyruklu, 3'ünün çifte vatandaş olduğu öğrenildi. Hastanede yaralı olarak bulunan 239 kişiden 109’u taburcu edildi, 130 kişinin tedavileri ise devam ediyor. Sağlık Bakanı Akdağ yaralılardan 41 kişinin yoğun bakımda olduğunu açıkladı.

İstanbul Valiliği Atatürk Havalimanı’ndaki saldırıda 10’u yabancı uyruklu 41 kişinin hayatını kaybettiğini, açıkladı.

128 kişi tedavi altında
Saldırıda yaralananları hastanede ziyaret eden Sağlık Bakanı Recep Akdağ, gazetecilere yaptığı açıklamada, "250'ye yakın etkilenmiş kişi olduğunu biliyoruz. Bunların içinden şu anda hastanelerimizde yatan 128 kişi var. Bunların bir kısmı yaralı, bir kısmı hafif yaralı. Bir kısmı da bir şekilde etkilenmiş olan insanlar. Psikolojik olarak etkilenenler de var, aşırı sesten etkilenenler de var içlerinde. Bunların 41'i de yoğun bakımlarımızda yatıyor. Ama yoğun bakımda yatan hastaların tabii ki hepsinin hayati tehlikesi yok. Hayati tehlikesi olanlar da var. Büyük bir dayanışma içinde olduklarını gördüm. Yaralananlar arasında yabancı uyruklu olanlar var. Bugün birlik olmak günü, dayanışma günü. Dimdik ayaktayız" diye konuştu.

Öte yandan, saldırıda hayatını kaybedenlerin kimlik tespit çalışmaları da devam ediyor.

Şu ana kadar 37 kişinin kimliği belirlendi. Kimliği belirlenen cenazeler ailelerine teslim ediliyor.Bu arada, ailelerin Adli Tıp Kurumu önündeki bekleyişi sürüyor.

Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısı sonrasında olay yeri inceleme ekiplerinin başlattığı çalışmalar tamamlandı. Saldırının gerçekleştirildiği alanları inceleyen ekipler, delil sayılabilecek unsurları topladı.

Polis ekipleri, olayın ardından bölgedeki güvenlik tedbirlerini artırdı. Havalimanında park halindeki şüpheli bazı araçlar çekiciyle götürüldü.

Havalimanına gelen araçlar da kontrol edilerek içeri alındı. Aramalara polis köpekleri de katıldı.

5 Saat sonra uçuşlara açıldı
Tüm dünyada geniş yankı uyandıran ve tepkilere neden olan terör saldırısı, hava trafiğini de vurdu.

Atatürk Havalimanı'na gelmekte olan uçaklar çevredeki havaalanlarına yönlendirildi.Saldırının ardından kapatılan havalimanı, yaklaşık 5 saat sonra yeninden uçuşlara açıldı.

Amerikan Havacılık Dairesi, Türkiye'den Amerika'ya ve Amerika'dan Türkiye'ye tüm uçuşlarının durduruluğunu açıklamıştı. İlerleyen saatlerde THY'den yapılan açıklamada, karşılıklı Amerika uçuşları da dahil olmak üzere, tüm seferlerin devam ettirildiği kaydedildi.

Başsavcılık'tan soruşturma
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca saldırıyla ilgili olarak soruşturma başlatıldı.

Bayraklar yarıya indirildi
Başbakanlıkça, saldırısı sonucunda hayatını kaybedenlerin acı kaybından dolayı bir gün süreyle milli yas ilan edildiği duyuruldu. Bütün yurtta ve dış temsilciliklerde bayraklar yarıya indirildi.

Yayın yasağı getirildi
Bakırköy 3. Sulh Ceza Hakimliği, terör saldırısı sonrasında yazılı ve görsel basın, sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada, her türlü haber, röportaj ve olay görüntülerine ilişkin yayın yasağı getirilmesine karar verdi.

Başbakanlık'ta kriz masası, Beştepe'de toplantı
Saldırı sonrası Başbakanlık'ta kriz masası oluşturulurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Beştepe'de toplantı yaptı.

Ardından İstanbul'a giden Başbakan Yıldırım, Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.

Başbakan örgütü açıkladı
Güvenlik güçlerince yapılan tespitlerin, saldırının arkasında IŞİD olduğunu gösterdiğini belirten Yıldırım, "Teröristler bir ticari taksiyle havalimanına gelmiş ve bilahare eylemlerini gerçekleştirmişlerdir" diyerek saldırının gerçekleştirilme şekline ilişkin bilgi verdi.

Yıldırım, kaçan bir teröristin olduğu yönündeki iddiaların da ayrıntılarıyla incelendiğini söyledi.

Yorumlar | 0
üye profil