Hatay’da hortum paniği! Hortum nedir, nasıl oluşur?

Hatay’da hortum paniği! Hortum nedir, nasıl oluşur?
Yayınlanma Tarihi: 17.04.2019 17:43 | Değiştirme Tarihi: 17.04.2019 17:43

Doğa olaylarından biri olan hortum, bugün Hatay’da görüldü. Peki, hortum nedir, nasıl oluşur? Hortum nerelerde olur? İşte doğa olayı hortum ile ilgili merak ettikleriniz…

Hatay’da bugün hortum meydana geldi. Peş peşe 8 tane oluşan hortum vatandaşları korkuttu. Peki, hortum asıl oluşur, hortumlar en çok nerede görülür? Türkiye’de hortum oluşur mu? Gibi sorular en çok merak edilen konulardan biri oldu. Sosyal medyada da hortum ile ilgili bir çok fotoğraflar paylaşıldı. Hortum nedir, nasıl oluşur sorusunun yanıtını sizin için araştırdık.

Hatay’ın Samandağ ilçesinde denizde çıkan hortum korkuttu. Sabah saatlerinde ilçeye bağlı Çevlik Sahili'nde denizde hortum çıktı. Kapısuyu Mahallesi sakinleri tarafından cep telefonu ile görüntülenen hortum, bir süre sonra kendiliğinden kayboldu.

Hortum nasıl oluşur?
Havada oluşan su buharı diğer bilinen adıyla bulutların, çok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Kümülüs de, bu çeşitlerin arasında yer almakla birlikte bu bulut türü hortum rüzgar türüyle ilişkilidir. Hortum oluştuğu zaman bir felakete dönüşür ve birçok yapıya zarar verebilecek kadar sert eser. Genellikle hortumlar kara üzerinde oluşurlar fakat bazı durumlarda göl ya da deniz üzerinde de oluşabilmektedir. Bu durumlarda su hortumları meydana gelir ve bu bölgelere yakın kesimlerde tehlike arz edebilir.

Hortumlar, şiddetlerinde ve büyüklüklerine göre derecelendirilir. Bu derecelendirmeler F1 ve F5 arasında yapılır. Şiddetli hortumlar çok kısa bir süre içerisinde büyük bir şehri yıkarak şehirden eser bırakmayabilir. En şiddetli hortumlar F5 ile derecelendirilirler ve bu derecedeki hortum tam bir doğal afet niteliği taşır. Amerika’nın Oklama Eyaletinde böyle bir hortum meydana gelmiştir. F5 derecesinde olan bu hortumun çapı bu eyalette tam tamına 1,5 kilometreyi bulmuştur. Bu rakam, bir hortum için devasa bir rakamdır.