Hastalarını müzikle tedavi ediyor

Hastalarını müzikle tedavi ediyor
Yayınlanma Tarihi: 22.03.2019 18:49 | Değiştirme Tarihi: 22.03.2019 18:49

Doktor Biran Ekici Türkiye’de bir ilk gerçekleştiriyor. Bu yeni yöntemin adı 'Müzikli güzelleşmek' Medikal estetik hekimi Dr. Biran Ekici aynı zamanda da profesyonel bir müzisyen.

Yani akor basmak onun işi. Doktor Ekici müzik ve tıbbı bir araya getirince ortaya harikalar çıkıyor. Doktor Biran Ekici müzikle tedavi ve güzelleştirme konusu ile ilgili olarak yaptıklarını şöyle anlatıyor.

Dr. Ekici: "Ben doktorluğun yanı sıra aynı zamanda müzisyenim. Fakat şu günlerde müzik ile işlerimi erteleyip Tıp alanında ki çalışmalarıma hız verdim. Ritim, gitar ve keman grubum ile kliniğimize güzelleşmeye gelenlere bazı farklı uygulamalarla müzik dinleterek güzelleşmelerini sağlıyorum.

Bu konuda bazı zamanlarda ses sanatçısı Ömür Gedik'ten de yardım alıyorum. Müzikli güzelleşmek Türkiye'de sanırım ilk kez bizim tarafımızdan hayata geçiyor. Kısaca Ömür hanımın ses ve benim enstrümanlarımla hastalarımın ömrüne ömür katıyoruz.

Etrafımıza baktığımızda hayatımızın her anını müzikle dolu ve devam ettiğini görebiliriz. Bunu tarihte bile çok örnekleri ile karşılaşabiliriz. Tıp tarihinde müzikle tedavi yöntemleri çok sıkça kullanılmıştır. Bunun detaylarını Deontoloji yani tıp tarihi içinde bulabilirsiniz. Bazı notalar kalbe, ağrıların azalması, bağışıklık sistemin güçlenmesi, az yemek yemeğe yönlendirmesi veya yavaş yemek yiyerek kilo kontrolünde önemli rol oynar. Aslında bakıldığında her şeyin birbirine zincirleme olarak müzik ile birlikte bir enerji ile çalışır.

Hastalarını müzikle iyileştiriyor...
Dr. Biran Ekici güzelleşmek için kliniğe gelenleri belirli zamanlarda rehabilite edici müziklerle rahatlatarak işlemler yapıyorlar. "Operasyona karşı olanlar stresli olanlara jazz, klasik müzik ve pop parçaları çalarak korkularını gideriyor. Vazgeçilmezim olan müzik tutkumu, kliniğe de taşıyarak hastalara adeta ara ara mini konserler veriyoruz." Estetikle cildi güzelleştirirken müzikle de ruhu dinlendiriyoruz.