Harvardlı bilim insanı Chan iddia etti: COVID 19, Vuhan'daki laboratuvardan yayıldı, sonunda ortaya çıkacak

Dünya genelinde ölümlere yol açan salgının kökenine dair yeni açıklama yapıldı. Virüsün, laboratuvardan yayılma olasılığının yüksek olduğu belirtildi.

Yayınlanma Tarihi: 16.12.2021 13:26
Değiştirme Tarihi: 16.12.2021 13:26
Harvardlı bilim insanı Chan iddia etti: COVID 19, Vuhan'daki laboratuvardan yayıldı, sonunda ortaya çıkacak

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), virüsün çıkış noktasını bulmak için Çin'e yoğunlaşmış durumda.Harvard Üniversitesi'nden moleküler biyolog Alina Chan, virüsün Vuhan'daki laboratuvardan yayıldığı iddialarını destekler nitelikte açıklamalarda bulundu.

Bilim ve Teknoloji Seçim Komitesi'ne konuşan Chan, koronavirüsün genetik olarak "Çin'de üretildiğine inanmanın makul" olduğunu söyledi.

LABORATUVAR SIZINTISI TEORİSİ

Çin Komünist Partisi'nin iki yıl önce Vuhan'daki ilk salgını örtbas ettiğini belirten Chan, DSÖ'nün pandeminin kökenlerine ilişkin soruşturmasını sabote etme girişimlerinin laboratuvar sızıntısı teorisini olası kıldığını söyledi.

"KORONAVİRÜS LABORATUVARDA ÜRETİLDİ" AÇIKLAMASI

Chan, "Laboratuvar kökenli olma olasılığının daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Şu anda, pandeminin kökenini bilen insanların öne çıkması güvenli değil. O kadar çok bilginin saklandığı ve sonunda ortaya çıkacağı bir çağda yaşıyoruz." ifadesini kullanan Chan, "Birçok üst düzey virologdan, genetiğiyle oynanmış bir kaynağın makul olduğunu ve buna ilk SARS virüsünde değişiklikler yapan virologların da dahil olduğunu duyduk." dedi.

İlgili Sayfalar: Playlist