Harvard’dan Acunmedya Akademi’ye: Pere Planaguma

Harvard Üniversitesi’nin 2 Michelin yıldızlı Şefi, Pere Planaguma Acunmedya Akademi gastronomi öğrencileri ile “Master Class” yapacak.

Yayınlanma Tarihi: 12.10.2021 14:11
Değiştirme Tarihi: 12.10.2021 14:11

Nişantaşı Üniversitesi Acunmedya Akademi, mesleğinde dünyanın en başarılı eğitmenleri ile eğitimde zirvede yer almaya devam ediyor.
Dünyanın 1 numaralı Üniversitesi Harvard’da 5 yıl boyunca mutfak sanatları eğitimi veren İspanyol Şef Pere Planaguma, Acunmedya Akademi Gastronomi öğrencilerine Master Class’ta eğitim verecek.
Nişantaşı Üniversitesi’nde 14 Ekim Perşembe günü gerçekleştirilecek olan Master Class eğitiminde, Şef Pere Planaguma öğrencilere, kendi markasıyla dünyaya sunduğu ‘Garum sosu’ yapmayı öğretecek.

2 Michelin Yıldızlı İspanyol Şef’ten Gastronomi Sırları

2 Michelin yıldızlı Katalan Şef Pere Planaguma, kariyer hayatında, Ferran Adria in El Bulli ve Can Roca in El Cellar gibi dünyanın en iyi şef restoranlarında çalışmıştır.      

Şef Pere, yılın belirli zamanlarında Barcelona Culinary Academy’de kendi yemek stili ve ürünleri hakkında workshoplar vermekte ve ekibi ile her yıl Barselona’da ve Harvard Üniversitesi’nde ‘Science and Cooking Congress’ i organize etmektedirler.

Şef Pere’nin Moleküler Gastronomi Tutkusu

Şef Pere, garum sosu ve ürünleri üzerinde çalıştığı Escata isimli markayı ve Kimya mühendisi ortağıyla birlikte bir fermantasyon laboratuvarını kurmuştur.
Ayrıca teknik ve bilimsel bir perspektif ile yaklaşarak gastronomi trendlerini ve ürünlerini araştırmak üzere Gastrocultra Mediterranea’yı kurmuştur.

Bu çalışmaları doğrultusunda spesifik olarak, moleküler gastronomi alanında mesleğine değer katmış ve mutfak sanatları dünyasına ismini altın harflerle yazdırmıştır.
İspanyol Şef, Acunmedya Akademi öğrencilerine Garum Sosu öğretecek.

Sadece İspanyol mutfağı üzerine çalışan Şef Pere Planaguma, Acunmedya Akademi Gastronomi öğrencilerine Master Class’ta Garum sosu yapmayı öğretecek ve bunun eşleştirilmesi ile ilgili tadım yaptıracak.

Garum, Antik Çağlardan günümüze kadar gelmiş, daha çok Tuna balığı, yılan balığı gibi balıkların iç organlarının tuzlanması ile yapılan antik bir sostur. Diğer adıyla liquamen olan garum için balık boku sosu, kanlı sos  tabirleri de kullanılmaktadır.