Hangi illerde kısıtlamalar kalkacak? İşte kısıtlamaların kalkabileceği düşük riskli iller...

Yasaklar ne zaman sona erecek, kısıtlamalar ne zaman kalkacak sorusunun yanıtını merak eden binlerce vatandaş gündemdeki son gelişmeleri takip etmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Koca'nın normalleşme yönünde adımlar atılacağının sinyallerini vermesinin ardından, hangi düşük riskli illerde kısıtlamaların kalkacağı merak edildi. İşte detaylar.

Yayınlanma Tarihi: 01.03.2021 11:57
Değiştirme Tarihi: 01.03.2021 11:57
Hangi illerde kısıtlamalar kalkacak? İşte kısıtlamaların kalkabileceği düşük riskli iller...

Koronavirüs kısıtlamalarının hangi illerde kalkacağını merak eden vatandaşlar, internet üzerinden son gelişmeleri anı anına takip etmeye devam ediyor. Bakan Koca'nın yaptığı açıklama sonrasında, vaka sayılarının azaldığı düşük riskli illerde normalleşme adımlarının atılacağının belirtimesinin ardından, hangi illerde kısıtlamaların kalkabileceği merak konusu oldu. Peki, hangi illerde kısıtlamalar kalkacak? İşte kısıtlamaların kalkabileceği düşük riskli iller...

KISITLAMALAR HANGİ İLLERDE KALKACAK?

Yerinde karar dönemine geçiliyor. Türkiye’de iller kırmızı, turuncu, sarı ve mavi liste olmak üzere dört gruba ayrıldı. Buna göre kırmızı ve turuncuda yer alan illerde kısıtlamaya devam edilecek. Sarı listedeki illere kısmi kısıtlama olurken, mavi listedeki illerde ise normalleşme adımları atılacak. 

81 ilin nüfus sayısı, haftalık ve günlük vaka ortalamalarına göre hazırlanan listelerde, kırmızı ve turuncuda yer alan illerde kısıtlamaya devam edilecek.

Sarı listedeki illere kısmi kısıtlama olurken, mavi listedeki illerde ise normalleşme adımları atılacak. Her hafta değişecek olan listelerde vaka sayısını düşürmeyi başaran iller sarı listeye girerek kısıtlı normalleşme ya da mavi listeye girip kontrollü normalleşmeye ulaşacak.

Mavi listeye girmeyi başaran iller ise kontrollü normalleşecek. Bu listeye girmeyi başaran ise 5 il bulunuyor.

Kısıtlamaların kalkması beklenen 5 il: Iğdır, Batman, Muş, Şırnak ve Hakkari.