Günlerce konuşulmuştu! Çorum Valisinden 'Aslan' açıklaması...

Çorum'da günler önce ortaya atılan aslan iddiası sosyal medyada büyük yankı uyandırmıştı. Sosyal medyada yer alan fotoğraftaki hayvanın aslan olduğu iddia edilmesinin üzerine bölgede arama yapılıp, foto kapanlar kuruldu. Çorum Valisi merak edilen olayla ilgili açıklamada bulundu. Vali Çiftçi, "Aslan emaresine rastlamadık. Ben yabani hayvanların, kurtlar olduğunu düşünüyorum" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 25.06.2020 18:16
Değiştirme Tarihi: 25.06.2020 18:16
Günlerce konuşulmuştu! Çorum Valisinden 'Aslan' açıklaması...

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Çorum'un Bayat ilçesinde bölgede aslan görüldüğünün iddia edilmesinin üzerine geniş çaplı bir arama başlatmıştı. Aşağı Emirhalil köyünde görüldüğü iddia edilen ve aramalarda izine rastlanılmayan 'aslan' ile ilgili açıklama yaptı. Çiftçi, "Aslan emaresine rastlamadık. Ben yabani hayvanların, kurtlar olduğunu düşünüyorum" dedi.

FOTOKAPANLAR YERLEŞTİRİLDİ

İddialar üzerine Aşağı Emirhalil köyünün muhtarı Hasan Durak, jandarmaya haber verdi. Jandarma ekipleri, aslanın görüldüğü iddia edilen sazlık alanda, arama yaptı. Ayrıca bölge, dronla havadan kontrol edildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri ise 3 fotokapan yerleştirdi. Köylüler de dürbün ve tüfeklerle bölgeye gidip, arama yaptı. Tüm çalışmalara rağmen görüldüğü öne sürülen aslandan ize rastlanmadı.

'ASLAN OLACAĞINA İHTİMAL VERMİYORUM'

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, aslan görüldüğü iddialarına şaşırdığını belirterek, "Çoban, uzaktan görüntü aldığını ve bunun da aslan olabileceğini iletti. Aslan ve yavrularının da olduğu söylendi. Biraz daha ilerleseydi bir aslan sürüsünün olduğu da ifade edilecekti. Bu biraz şehir efsanesi haline geldi. Hal böyle olunca da insanlar haliyle endişeye kapıldı. Çünkü hayvanların telef olması insanların silahlanması gündeme geldi. Ben jandarma komutanımızla görüşüp bir araştırma başlatılmasını istedim. Bölgede dron uçuruldu, fotokapanlar yerleştirildi. Yapılan çalışmalarda herhangi bir aslan emaresine rastlamadık. Ben yabani hayvanların kurtlar olduğunu düşünüyorum. Benim değerlendirmem o yönde, bir aslanın olacağına ihtimal vermiyorum" diye konuştu.

Etiketler: çorum - aslan - Bayat ilçesi