Güney Kore'deki facianın nedeni ortaya çıktı

Güney Kore'deki facianın nedeni ortaya çıktı
Yayınlanma Tarihi: 16.04.2014 17:44
Değiştirme Tarihi: 16.04.2014 18:19

Güney Kore'de çoğu öğrenci 459 kişiyi taşıyan gemi battı. Son haberlere göre, kazada 5 kişi yaşamını yitirdi. Güney Koreli yetkililer 174 kişiyi kurtarırken, 280 kişi hala kayıp.

Güney Kore'nin batı kıyısındaki Incheon limanından kalkan geminin, güneydeki Byungpoong Adası'nın yaklaşık 20 kilometre açıklarında sorun yaşadığı belirtildi.Çoğu tatile giden öğrenci ve öğretmenleri Jeju Adası’na götüren feribot, henüz bilinmeyen bir sebeple batmaya başladı.Geminin imdat sinyali göndermesi üzerine bölgeye onlarca helikopter ve kurtarma gemisi gönderildi. Yan yatan feribot yaklaşık iki saat içinde büyük oranda sulara gömüldü.

İlk açıklama yalanlandıGüney Koreli yetkililer daha önce yaptıkları açıklamada 368 yolcunun kurtarıldığını duyurmuştu ancak günün ilerleyen saatlerinde yapılan açıklamada bir sayım hatası yapıldığı belirtildi.Yonhap haber ajansı, yeni açıklamada kurtarılan yolcuların sayısının 180 olduğunu aktardı.Özel ve sahil güvenlik ekiplerine ait 34 tekne ile 18 helikopterin yolcuları kurtarmak için çalıştığı belirtiliyor. Batma nedeni belli olduIncheon Limanı'ndan turistik Jeju Adası'na çoğu lise öğrencisi 459 yolcu taşıyan gemi, bir kayaya çarptıktan sonra battı.Güney Kore haber ajansı Yonhap, haftada iki kez Incheon-Jeju seferine çıkan 146 metre uzunluğundaki feribotun, 1994'te Japonya'da üretildiğini belirtti.Feribot en fazla 921 kişi, 180 araç ve 152 konteyner taşıma kapasitesine sahip.Güney Kore'nin son 20 yılın en büyük deniz felaketiyle karşı karşıya olduğu da açıklandı. Batmadan önce darbe sesi duyulduBazı görgü tanıkları geminin yan yatıp hızlıca batmasından önce bir darbe sesi duyduklarını belirttiler. Bir görgü tanığı geminin sallandığını ve yan yatmaya başladığını, bu arada yolcuların birbirine çarpıp düştüklerini söyledi.Olay sırasında hava koşullarının iyi olduğu aktarılıyor. Geminin 900 kişi taşıma kapasitesi olduğu belirtiliyor.Yolculardan en az 325’inin öğrenci ve öğretmenlerden oluştuğu açıklandı.Kurtarılan yolcular, gemi batmadan önce büyük bir çarpma sesi ve gürültü duyduklarını belirtti. Kurtarma çalışmaları sürüyor. Kurtarılan yolcular hastanedeGüney Kore’nin başkenti Seul’de batan feribottan kurtarılan yolcular hastaneye götürülerek tedavi altına alındı.Feribottan kurtarıldıktan sonra geçici barınaklara ve hastaneye götürülen yolcular tedavi altına alındı. Kazadan sağ kurtulan öğrencilerden Kim Tae-young açıklamasında, “Su yüzeyinde çöpler vardı ve su boynuma kadar geliyordu. Bu sırada korkuluğa tutundum ve kendimi botun sağ tarafına atarak helikoptere bindim” dedi. Kazadan sağ kurtulan bir başka öğrenci Yoo Ho-shil ise tehlike anında kaçmaya çalıştığını belirterek, “Su hızlı bir şekilde geliyordu. Suyun botun koridoruna dolmaya başladığını gördüğümde kaçmam gerektiğini hissettim” dedi.