Güney Kore'de grip aşısı yapılan 13 kişi yaşamını yitirdi!

Güney Kore'de grip aşısı şoku yaşanıyor. Ülkede 13 kişinin grip aşısı yaptırdıktan sonra ölmesi üzerine soruşturma başlatıldı. 

Yayınlanma Tarihi: 22.10.2020 15:01
Değiştirme Tarihi: 22.10.2020 15:01
Güney Kore'de grip aşısı yapılan 13 kişi yaşamını yitirdi!

Güney Kore'de 13 kişinin grip aşısı yaptırdıktan sonra ölmesi üzerine soruşturma başlatıldı. Kore Doktorlar Birliği, soruşturma tamamlanıncaya kadar aşı programının durdurulması çağrısında bulundu. İnceleme heyetinin başkanı, ölümlerle aşı arasında bağlantı olduğuna inanmadığını söyledi. Grip aşısı olduktan sonra ölenlerden biri de 17 yaşındaki bir erkek çocuk. Aşıdan iki gün sonra ölen çocuk endişeye neden olmuştu. Diğer ölenlerin tümü ise yaşlı. 

"TİTİZLİKLE İNCELEYECEĞİZ"

Güney Sağlık Bakanı Neung-hoo konuyla ilgili olarak, "İnsanların aşı nedeniyle kaygılanmasını anlıyorum. Ölümlerin nedenlerini araştırıyoruz. Farklı devlet kurumlarının katıldığı soruşturmada, üretimden dağıtıma tüm aşamaları titiz bir şekilde inceleyeceğiz" açıklamasını yaptı. 

"AŞI PROGRAMI GÜVENLİ"

Soruşturma heyetinin başkanı Prof. Kim Jun-kon ise aşı programının güvenli olduğu konusunda halka güvence vermeye çalıştı. Şimdiye kadar yapılan incelemelerde ölümlerin aşıyla bağlantılı olmadığını tespit ettiklerini söyleyen Kim, ölen kişilerin otopsilerinin sürdüğünü ve cesetler üzerinde Covid-19 testlerinin yapılacağını da belirtti. 

(BBC Türkçe)