Gündemi sarsan 'Patriot' iddiası

Gündemi sarsan 'Patriot' iddiası
Yayınlanma Tarihi: 15.08.2015 14:19 | Değiştirme Tarihi: 15.08.2015 14:19

Almanya, Suriye’den olası bir füze saldırısına karşılık Ankara’nın NATO’dan talebi doğrultusunda 2012’de Türkiye’ye yerleştirdiği Patriotları geri çekiyor.

Almanya'nın, NATO kapsamında Suriye rejiminden gelecek tehlikeye karşı Kahramanmaraş'ta konuşlandırılan füze savunma sistemlerini görev süresin uzatmayacağı iddia edildi. Der Spiegel Online'ın haberinde ABD'nin de Patriotlar için aynı doğrultuda karar aldığı iddiasına yer verildi.

Geri çekilmenin önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor. Patriotlarla birlikte 250 Alman askeri de Türkiye’den ayrılacak. 

Haberde Suriye'den bir hava saldırısı ihtimalinin ortadan kalktığı için hükümetin Patriotların görev süresini uzatmama kararını meclise bildireceği bilgisine yer verildi. 

Federal Savunma Bakanlığı Sözcüsü Ingo Gerhartz, iki hafta önce yaptığı açıklamada Alman Patriotlarının 2016 Ocak ayına kadar Kahramanmaraş'ta kalacağını belirtmişti. 

Füze savunma sistemlerinin NATO görevi için Türkiye'de olduğunu hatırlatan Gerhartz, "Önümüzdeki Eylül ayında NATO, Patriotlarının görev süresinin uzatılıp uzatılmayacağını, Türkiye'ye yönelik tehdidinin geçip geçmediğini değerlendirmek için toplanacak" demişti