Gün dönümü ne zaman başlayacak? İşte 2021 gün dönümü tarihleri

Gün dönümü ne zaman başlayacak sorusunun yanıtı, haziran ayının sonlarına yaklaşılmasıyla birlikte sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer almaya başladı. Güneş ışınlarının, kuzey yarım kürede Yengeç Dönencesi'ne 90 derece açı ile gelmesi dolayısıyla en uzun gündüz ve en kısa gecenin yaşanmasıyla sonuçlanacak. Peki, gün dönümü ne zaman başlayacak? İşte 2021 gün dönümü tarihleri.

Yayınlanma Tarihi: 10.06.2021 15:08
Değiştirme Tarihi: 10.06.2021 15:08
Gün dönümü ne zaman başlayacak? İşte 2021 gün dönümü tarihleri

Haziran ayına girilmesiyle birlikte birçok vatandaş gün dönümü tarihlerini merakla araştırmaya başladı. 'Yaz gündönümü' olarak da bilinen 21 Haziran'da, güneş ışınları Yengeç Dönencesi'ne dik geldiği için aydınlanma çemberi kutup dairelerine teğet geçiyor. Bunun doğal sonucu olarak kuzey yarım kürede gündüzler gecelere göre daha uzun oluyor. Peki, gün dönümü ne zaman başlayacak? İşte 2021 gün dönümü tarihleri.

GÜN DÖNÜMÜ NE ZAMAN?

21 Haziran tarihi, güneş ışınlarının, kuzey yarım kürede Yengeç Dönencesi'ne 90 derece açı ile gelmesi dolayısıyla en uzun gündüz ve en kısa gecenin yaşanmasıyla sonuçlanacak.

'Yaz gündönümü' olarak da bilinen 21 Haziran'da, güneş ışınları Yengeç Dönencesi'ne dik geldiği için aydınlanma çemberi kutup dairelerine teğet geçiyor. Bunun doğal sonucu olarak kuzey yarım kürede gündüzler gecelere göre daha uzun oluyor. Kuzey yarım kürede 'yaz mevsiminin başlangıcı' kabul edilen bugünden itibaren gündüzler kısalıp, geceler uzamaya başlayacak.

Ayrıca bugün Türkiye'de, saat 12.00'de, cisimlerin yıl içerisindeki en kısa gölgesi oluşacak. Yılın en uzun gecesi 21 Aralık'ta yaşanacak.