Gümüşhane'de genç girişimci hobi olarak başladığı işte siparişlere yetişemiyor

Gümüşhane'de hobi olarak Fransız kazları yetiştirmeye başlayan genç girişimci şimdiden siparişlere yetişemiyor. İş anlamında düşünmeden bir anda hobi olarak bu işe başlayan Seyhan Tok, şimdilerde ise siparişlere yetişemiyor.

Yayınlanma Tarihi: 01.06.2020 10:58
Değiştirme Tarihi: 01.06.2020 10:58
Gümüşhane'de genç girişimci hobi olarak başladığı işte siparişlere yetişemiyor

Fransız cinsi kazları hobi olarak yetiştirmeye başlayan ve bunun için bir çiftlik kuran Seyhan Tok, şimdilerde yumurta ve civciv üretimine başladı. Zorlu hava koşullarına dayanabilen kaz yumurtaları bir anda genç girişimciye büyük bir fırsat tanıdı ve yaptığı hobi işe dönüştü. Seyhan Tok şimdilerde yaptığı işle siparişlere yetişemiyor. 

Seyhan Tok, 2 yıl sürdürdüğü araştırmalar sonunda yumurta üretimi için kaz çiftliği kurmaya karar verdi. Bölge yapısına en uygun Fransız G 35 ve G 36 cinsi kaz olduğunu belirleyen Tok, 200 yavru kaz satın aldı. Veteriner hekim kontrolünde yetiştirdiği ve 6 ila 9 kiloya ulaşan kazlar, bu yıl, yumurtlamaya başladı. Tok'un çiftçiliğinde, yumurtlama dönemi sonrası civcivler de üremeye başladı. Çiftliğinde kaz sayısını 4 bine çıkarmayı düşünen Tok, yıllık 300 bin lira gelir elde etmeyi hedefliyor. Tok'un iklim koşullarına dayanıklı olma özelliğine sahip, ürettiği yumurta ve civcivler, yoğun talep görüyor.