Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Grevi erteleme kararı

Grevi erteleme kararı

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu , dün uygulamaya koydukları greve ilişkin Bakanlar Kurulu’nun ’60 gün erteleme’ kararı aldığını açıkladı

30.01.2015 21:14

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu , dün uygulamaya koydukları greve ilişkin Bakanlar Kurulu’nun ’60 gün erteleme’ kararı aldığını açıkladıDİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası dün 10 ilde bulunan 22 fabrikada greve gitmişti.Serdaroğlu, hurriyet.com.tr’nin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, “Grev kararı insanların elinde alarak işyerinde huzurlu bir ortamın olacağını düşünenler yanılıyor” dedi.Serdaroğlu, bulundukları sektörün metal sektörü olduğunu hatırlatarak “Bizim sektör, erteleme şartlarını taşıyan bir sektör değil. Ülke güvenliği ile ne ilgisi var. MESS’in başvurusu sonrası böyle bir karar alındığını düşünüyoruz. Ancak,MESS bunu yaparak fabrikaları uzun vadeli bir kaosun içine soktu. Bizi zorla içeri soksalar da, içeride huzurlu bir ortamın olmayacağı belli” dedi.Sendikanın dün 22 fabrikada uygulamaya başladığı grev nedeni ile, ‘grev gözcüsü’ nedeni ile işyerleri önünde kurdukları çadırlarda beklemeye başladı. Adnan Serdaroğlu, söz konusu ‘grev gözcüleri’nin bulundukları yerlerde kalamayacaklarını ifade ederek yetkili kurullarını toplayarak politika belirleyeceklerini kaydetti.

Sendika şubeleri beklemedeDİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası'nın 10'u Kocaeli'de bulunan Türkiye genelinde 10 ildeki 22 fabrikada dün başlattığı grevin, bugün Bakanlık Kurulu kararı ile 60 gün ertelenmesine ilişkin karar sendika şubelerine ulaştı. Ancak işçiler DİSK Genel Merkezi'nin vereceği karar için beklemeye başladı. Grevin ilk gününde, Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde bulunan fabrikalardaki grevdeki işçileri birçok kişi ziyaret etti. Cengiz Makina ile Yücel Boru Fabrikası'na Birleşik metal İş sendikası Gebze Şubesi yöneticileriyle birlikte giden CHP Kocaeli milletvekili Hurşit Güneş de grev gömleği giyip onlara destek verdi.  Kocaeli bölgesindeki 10 fabrikada grev devam ederken, Bakanlar Kurulu'nun grevi 60 gün süreyle ertelediğine ilişkin kararı bir anda sendika şubesi ile grevdeki fabrikaları hareketlendirdi. Saat 16.30 sıralarında Bakanlar Kurulu'nun kararı Birleşik Meral İş Sendikası'nın Gebze Şubesi'ne de ulaşmasına rağmen, sendika yöneticileri DİSK ve Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı'nın toplantı yaptıklarını ve bu toplantıdan çıkacak karara göre hareket edeceklerini, bu saat itibarıyla grev gömleklerinin çıkarılmadığını söyledi. Sendika Gebze Şubesi Mali Sekreteri Ali Gündüz, "Şu anda beklemedeyiz ve genel merkezin alacağı kararı bekliyoruz" dedi. 12 Eylül dönemi kararıBakanlar Kurulu'na 'grev erteleme' yetkisi 12 Eylül dönemi yapılan yasal düzenleme ile yapıldı. 12 Eylül döneminde çıkarılan 2822 sayılı yasa ile alınan grev kararları 'Milli Güvenlik' gerekçesi ile ertelenebiliyor.
Yorumlar | 0
üye profil