Green Card başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları neler? | 2023 Green Card başvuru ekranı

Green Card başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtı, ABD'ye gitmek isteyen birçok kişi tarafından sorgulanmaya devam ediyor. 2023 yılı için Green Card başvuruları 6 Ekim tarihinden itibaren alınmaya başladı. Green Card başvurusu için bazı şartlar aranıyor. Peki, Green Card başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları neler?

Yayınlanma Tarihi: 07.10.2021 11:41
Değiştirme Tarihi: 07.10.2021 11:41
Green Card başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları neler? | 2023 Green Card başvuru ekranı

2023 yılı için Green Card başvuruları alınmaya başladı. Milyonlarca vatandaşın talep gösterdiği başvurular 6 Ekim tarihinden itibaren erişime açıldı. Green Card başvuruları bu yıl için 9 Kasım 2021 tarihine kadar sürmeye devam edecek. Peki, Green Card başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları neler?

GREEN CARD BAŞVURUSU NE ZAMAN? 

Başvurular 6 Ekim – 9 Kasım 2021 tarihleri arasında yapılacak. 6 Ekim günü saat 19.00'da başladı. Green Card'a başvuruları ise https://dvlottery.state.gov sitesi üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor.

GREEN CARD BAŞVURU ŞARTLARI 

Ülkenin, Amerikan hükûmetince Green Card başvurusu yapabilen ülkeler arasında belirlenmiş olması. Amerika Birleşik Devletleri, son 5 yıl içinde kendi sınırları içine toplamda 50 bin kişiden fazla göç vermiş olan ülkelere genellikle Green Card başvurusu hakkı tanımamaktadır.

En az lise mezunu olmak.

Eğer lise mezunu olma koşulu sağlanamıyor ise, bu durumda geçen son 5 yıl içinde uzmanlık gerektiren bir işte en azından 2 yıl süresince çalışmış olmak. Bu iş deneyiminin Amerika Birleşik Devletleri'nin Çalışma Bakanlığı'na ait meslek unvanları listesi gözetilerek, orada bulunan uygun unvan karşılığına göre bildirilmesi gerekmektedir.

18 yaşını geçmiş olmak. 18 yaşından küçük kişiler, ebeveynlerinin denetiminde başvuru yapabilmektedir.

Başvuruda kullanılan fotoğrafın, gerekli ölçülerle ve mevcut halimizle birebir uyumlu olması.

Başvuru sonrasında verilen numarayı mutlaka saklamak gerekmektedir.

Green Card başvurusunu internet üzerinden her başvuru döneminde yalnızca bir kez yapılabilir. Aynı yıl içinde aynı kişinin birden fazla başvuru gönderdiği tespit edilirse, başvuruları iptal edilerek diskalifiye edilir. Ancak farklı yıllarda açılan başvurularda aynı kişi yeniden Green Card başvurusu yapabilmektedir. Green Card başvurusu sonucunda Green Card'a hak kazanıp kazanmadığımızı, yine başvuru sistemi üzerinden, başvuru sonrasında bize verilen teyit iletisi onay kodu ile kontrol edebiliriz.

GREEN CARD BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN